Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KARKONOSZE GÓRY OLBRZYMIE. KARKONOSKI PARK NARODOWY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 45 min

Karkonosze to góry wyjątkowe, kryjące w sobie wiele tajemnic i odkrywane wciąż na nowo. Łączą w sobie niepowtarzalne walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe. Spowite mgłą i chmurami rzadko ukazują się w pełnej krasie, oświetlone promieniami słońca. Przy sprzyjających warunkach pogodowych odsłonięte szczyty dotykają nieba, a w krajobrazie wyraźnie dominuje Śnieżka. Stanowią jeden z dobrze wyróżniających się i najcenniejszych przyrodniczo obszarów w środkowej Europie. Ten niewielki obszar, dziś leżący w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego, można porównać do wyspy, gdzie przyroda zachowała się w niezdeformowanej postaci. Bogactwo florystyczne Karkonoszy obfitujących w lecznicze zioła sprzyjało rozwojowi w XVII wieku medycyny ludowej, której głównym ośrodkiem był Karpacz. Ludzi parających się ziołolecznictwem zwano laborantami lub destylatorami, z czasem stworzyli oni własny cech ze specyficzną pragmatyką zawodową. W okresie największej prosperity, ok.1750 roku, cech liczył 30 laborantów, którzy jako mistrzowie zatrudniali czeladników i terminatorów. Wyrabiali oni ok. 200 specyfików, stosując do ich produkcji 98 rodzajów korzeni, 7 gatunków drewna, 55 rodzajów jagód i owoców oraz 43 gatunki nasion. Fachową kontrolę nad działalnością laborantów sprawował fizyk miejski, odpowiednik dzisiejszego lekarza wojewódzkiego. Produkty laborantów pojawiały się nie tylko na rynkach i jarmarkach Śląska, lecz docierały także do Pragi, Wiednia, Krakowa, Moskwy czy Londynu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:42:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.