Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONTRWYWIAD

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 27 min

Film "KontrWywiad" jest kontynuacją wątku zaprezentowanego w filmie "Spadł, umarł, utonął" autorstwa Krzysztofa Krauzego i Jerzego Morawskiego. Oba obrazy w całości poświęcone są osobie oraz okolicznościom śmierci Stanisława Pyjasa, którego zwłoki znaleziono 7 maja 1977 roku w sieni kamienicy przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Krzysztof Krauze w jednym z wywiadów powiedział, że zrobił te filmy po to, "(...) abyśmy nie zapomnieli, kto był ofiarą, a kto zabójcą. Taki jest zresztą jedyny sens tej ofiary: przywraca choć na chwilę hierarchię wartości".
"KontrWywiad" jest zapisem rozmowy z byłym funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Był on pracownikiem III Wydziału krakowskiej SB, w którym kierował sekcją zajmującą się uczelniami wyższymi. Najwyraźniej zna on szczegóły sprawy, daje wręcz do zrozumienia, że wie wszystko. Zgodził się na rozmowę z dziennikarzami, ponieważ pragnie wyrzucić z siebie dręczącą go prawdę, doprowadzić, jak sam mówi, sprawę do finału. Rozmowa toczy się w restauracji. Funkcjonariusz SB siedzi tyłem do kamery tak, aby pozostał anonimowy. Niewidoczne są także osoby zadające mu pytania. W trakcie rozmowy mężczyźni piją alkohol. Na rzecz emisji telewizyjnej realizatorzy wkleili time code, dzięki któremu wiadomo, ile trwała rozmowa (ponad trzy godziny) oraz jak długo trwały te jej fragmenty, które wycięto na żądanie esbeka. Oglądając film, odnosi się wrażenie, że esbek droczy się ze słuchającymi go dziennikarzami grą niedopowiedzeń. Wielokrotnie zmienia zdanie, coś potwierdza, potem temu zaprzecza. Pytany o istotne kwestie (wracanie do stawianych wcześniej pytań bardzo go irytuje) kilkakrotnie powtarza, że musi milczeć. Nad dziennikarzami ma również przewagę w możliwości spożywania dużych ilości alkoholu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 01:12:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.