Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CYGAŃSKI OGIEŃ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Reportaż o Edwardzie Dębickim, który dzieciństwo i młodość spędził w cygańskim taborze. Był to wyjątkowy, wołyńsko-artystyczny tabor Cyganów polskich z rodu Wajsów, Korzeniowskich, Krzyżanowskich, Zielińskich. Tabor, w którym się wychował, posiadał orkiestrę. W 1955 roku Edward Dębicki założył pierwszy zespół muzyczny "Kcham" (Słońce). Była to jeszcze taborowa grupa. Dębicki zaczął spisywać stare cygańskie pieśni. Przyszły pierwsze sukcesy: wyróżnienie na festiwalu opolskim, z Randią, solistką, która została jego pierwszą żoną. Edward Dębicki pisze widowiska estradowe, muzykę filmową, jego kompozycje wykonują soliści i zespoły cygańskie na całym świecie. Wykonywali je Anna German, Sława Przybylska, Edyta Geppert, zespół Trubadurzy. Twórczośc Dębickiego to około 200 pieśni. W 1993 r. ukazał się jego pierwszy tomik poetycki "Pod gołym niebem", w 2004 wspomnienia z czasów II wojny światowej - "Ptak umarłych". Od 1980 r. E. Dębicki wraz ze swoim zespołem (Terno) rozpoczyna podróżowanie po Europie i Stanach Zjednoczonych. Tworzy widowiska muzyczne "Graj piękny Cyganie", "Gula Romanea", "Cygańskie wesele", "Papusza". Pasją Dębickiego stało się propagowanie wśród Polakow kultury cygańskiej. W Gorzowie, mieście, w którym żyje i pracuje od lat, a które jest symbolem zgodnej symbiozy Polaków i Cyganów. Ukoronowaniem jego dzialalności są spotkania cygańskie Romane Dyvesa. Przez lata wystąpiło na nich ponad 100 zespołów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:51
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.