Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIDOWISKO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 24 min

"Arirang" to jedyne tego rodzaju widowisko na świecie. Codziennie przez dwa miesiące w roku tysiące aktorów tworzą na murawie stadionu przedstawienie, które trudno porównać z jakimkolwiek innym spektaklem. Kolorowe, mieniące się wszystkimi barwami tęczy stroje, rozbudowana choreografia wirujących tancerzy, zmieniające się w tle obrazy, utworzone przez trzymane w rękach statystów tablice, zapierają dech w piersiach zgromadzonej widowni. Festiwal przyciąga turystów, którzy już za 50 dolarów za najtańsze miejsca mogą oglądać triumf kultury Korei Północnej.
Koreańczycy są bardzo dumni ze swego spektaklu. Choć codzienne występy są bardzo męczące, uczestniczący w nich aktorzy nie skarżą się. Władze zapewniają im posiłki oraz transport do domów. Czasem aktorzy wyobrażają sobie, iż na widowni zasiada sam wielki przywódca i ojciec narodu. To dodaje sił. Możliwość wystąpienia przed geniuszem artystycznym, generałem Kim Dzong Ilem, jest największym zaszczytem.
Tymczasem z dala od tłumnego stadionu, na niezwykle szerokich ulicach Phenianu toczy się codzienne życie. Stojący na środku skrzyżowań milicjanci ze sprawnością automatów kierują szczątkowym ruchem, przechodnie posłusznie wspinają się na kładki dla pieszych, rozciągnięte ponad niemal wolnymi od aut ulicami. Mijając pomnik, popiersie lub naścienny wizerunek Kim Ir Sena, zatrzymują się, by złożyć głęboki pokłon zmarłemu ojcu narodu. Pamięć o czynach wielkiego przywódcy, który w oczach obywateli Korei Północnej przegnał z półwyspu japońskich okupantów i założył republikę ludowo-demokratyczną, jest ważną częścią życia duchowego jej mieszkańców. W miejscu narodzin wodza, niewielkiej wiosce koło Phenianu, zorganizowano muzeum. Zwiedzający mogą zobaczyć na własne oczy inkrustowane biurko, na którym Wielki Przywódca Kim Ir Sen pisał traktat niepodległości, zaś jego syn, wielki generał Kim Dzong Il, obecny władca Korei stworzył swoje dzieło "Niech żyje generał Kim Ir Sen". Mówiący po angielsku przewodnicy pokazują turystom także wyciskarkę do makaronu i ziele tytoniu, które uwielbiał dziadek Kim Dzong Ila.
Korea Północna uchodzi za jedno z najbardziej zamkniętych dla przybyszów z zewnątrz państw świata. Mieszkający tam ludzie prawie całkowicie podporządkowali się woli Wielkiego Przywódcy. Niezwykły i unikatowy dokument Jarosława Sypniewskiego uchyla rąbka tajemnicy okrywającej Koreę Północną. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.