Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DE AEGYPTO

  • Film średniometrażowy
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film baletowy
  • Barwny, 45 min

Przed oblicze sądu w podziemnym królestwie prowadzi zmarłych za rękę Horus z głową dokoła. Tam, na wysokim tronie, w otoczeniu 42 sędziów zasiada Ozyrys; przed nim ustawiono wagę, na której szakalogłowy Anubis waży serce podsądnego i Prawdę przedstawioną jako strusie pióro bądź posązek boginii Maat. Mądry Tot, mistrz kunsztów, sekretarz bogów i Pan Magii, notuje na tabliczkach wyniki pomiaru: obie szale znajdować się winny w idealnej równowadze. Biada zmarłemu, jeśli ciężary serca - siedziby woli i moralnego sprawcy ludzkich uczynków oraz Prawdy nie są takie same - tuż obok wagi czeka Pożeraczka, monstrum łączące cechy lwa, krokodyla i hipopotama. Nikt rozsądny nie zdaje się jednak bezwolnie na boskie werdykty. Warto zatem zaopatrzyć się na ostatnią drogę w spisane roty zaprzeczeń grzechów, swoistą "spowiedź negatywną", wypada także znać dokładnie imiona wszystkich 42 sędziów. Dane te są wzbogacone różnorodnymi zaklęciami chroniącymi przed głodem i pragnieniem w zaświatach, umożliwiającymi wcielanie się w postacie zwierząt oraz pozwalającymi na "wyjście w czasie dnia", to jest wydostanie się na światło dzienne z ciemności krypty w celu uczestniczenia w ofiarach. Wszystkie te informacje dusza prawowiernego Egipcjanina czerpała z papirusowych zwojów składanych wraz z ciałem w grobowcu. Zbiór owych magicznych formuł, rad, instrukcji i zaleceń, znany jako "Księga Umarłych", powstał w okresie Nowego Państwa, około 1500-1000 roku pne. Księga i oparty na jej 58 rozdziale wiersz "De Aegypto" amerykańskiego poety Ezry Pounda jest tworzywem telewizyjnego filmu Jolanty Ptaszyńskiej, opowiadającego o pośmiertnej wędrówce człowieka w zaświaty. W warstwie obrazu film odwołuje się do ikonografii strożytnego Egiptu, zaś w muzycznej pomyślany został jako opera z solowymi partiami wokalnymi i chórami, wykonywanymi przez artystów Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro. Nie ma w nim dialogów - dlatego akcję komentują właśnie śpiewane fragmenty "Księgi" i wiersz Pounda. Dodajmy, że film Jolanty Ptaszyńskiej wyróżniony został "Paszportem" tygodnika "Polityka". Nagrody, promujące wybitnych twórców i animatorów kultury, nadawane są w sześciu dziedzinach systemem "oskarowymi", stanowiąc - wedle słów szefa pisma, Jerzego Baczyńskiego - "certyfikat jakości" dzieła. "De Aegypto" otrzymało także nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Programów Prezentujących Taniec w Gyor na Węgrzech w 1998 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.