Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARTYKUŁ 567

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 21 min

Zanim 28-letni Artur Bryliński i o rok od niego starszy Sławomir Sikora spotkali swoją przyszłą ofiarę, byli zwykłymi młodymi ludźmi, którzy próbowali sił w biznesie. Artur rozprowadzał odzież, Sławek sprzedawał kawę. Chcieli zmienić branżę, zająć się dystrybucją w kraju kosmetyków jednej z amerykańskich firm. Potrzebowali na to 45 tys. dolarów. Banki odmówiły im kredytu. Wtedy Sikora przypadkiem spotkał starego znajomego, Grzegorza Gmitrzaka. Ten obiecał załatwić pożyczkę. Ale dość szybko zamiast obiecanej pożyczki zaczął serwować obu mężczyznom groźby. Domagał się zwrotu rzekomego długu, czyli kosztów załatwiania kredytu. Suma rosła, oni nie mieli pieniędzy ani na rozkręcenie interesu, ani tym bardziej na zwrot "długu". Zastraszani, poniżani, bici, czuli się jak zwierzyna łowna. Policja odmówiła im pomocy. Od swojego ciemiężyciela postanowili więc uwolnić się sami. Z pomocą kolegi, Tomasza K., po półtora roku takiego życia, brutalnie zamordowali Gmitrzaka i jego ochroniarza Mariusza Kłosa. Po 5 dniach od zbrodni Sławomir Sikora sam zgłosił się na policję i opowiedział o całym zdarzeniu. On i Bryliński zostali skazani na 25 lat więzienia, Tomasz K. - na 12 lat, ale wyszedł na wolność po 8, mając 31 lat. Ich historię ludzie poznali dzięki filmowi Krzysztofa Krauzego "Dług". I chociaż twórcy filmu dokonali pewnych zmian w scenariuszu w stosunku do wersji wydarzeń zapisanej w aktach sprawy, o Brylińskim i Sikorze stało się głośno. Obaj ubiegali się o ułaskawienie, ale na razie doczekał się go tylko Sikora, który pod koniec 2005 r. wyszedł ostatecznie na wolność. Film Krauzego przyniósł mu popularność, życzliwość mediów, poparcie wpływowych, szanowanych osobistości. Medialny, kontaktowy Sławek napisał w więzieniu książkę "Mój dług". Przerwy w odbywaniu kary ze względu na zły stan zdrowia wykorzystał na walkę o odzyskanie wolności. Spotykał się z ludźmi, opowiadając o tym, co i dlaczego się wydarzyło, konsultował ze specjalistami, uczestniczył w pracach komitetu obywatelskiego "Dług" działającego na rzecz jego uwolnienia. Dokument Agnieszki Smoczyńskiej stanowi zapis jego kilkutygodniowego pobytu poza murami więzienia, zabiegów o uzyskanie ułaskawienia, dręczącego oczekiwania na decyzję prezydenta. Kiedy wreszcie nadeszła, Sławomir Sikora - jak sam mówi - nie czuł euforii, tylko spokój, rozluźnienie, ulgę. Tylko i aż tyle. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.