Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INTROWIZJE. JERZY SKOLIMOWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Filmowy portret znanego polskiego reżysera, scenarzysty, pisarza, aktora, producenta, scenografa i malarza w jednej osobie - Jerzego Skolimowskiego. Urodzony w 1938 r. w Łodzi artysta ukończył wydział etnografii na UW, a później reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. Opublikował kilka opowiadań, dwa tomiki poezji, sztuki teatralne. Był też bokserem i muzykiem jazzowym. Od czasu debiutanckiego "Rysopisu" z 1964 r. nakręcił wiele filmów, z których najciekawsze to zapewne: "Walkower", "Bariera", "Ręce do góry", "Start", "Przygody Gerarda", "Na samym dnie", "Król, dama, walet", "Krzyk", "Fucha", "Najlepszą zemstą jest sukces", "Wiosenne wody", "Ferdydurke".
W filmie dokumentalnym Leszka Orlewicza, zrealizowanym przy okazji pobytu Skolimowskiego w Polsce podczas dwóch wernisaży jego prac, oglądamy go wyłącznie jako malarza. Obserwujemy go podczas pracy nad kolejnym dziełem, śledzimy przygotowania do wernisaży, a wreszcie słuchamy, gdy mówi o sobie i swoich wyborach artystycznych. Nie uważa się bynajmniej za mistrza palety. Tworzenie obrazów określa jako nieustanną walkę, a swoje zainteresowanie kinem tłumaczy brakiem sukcesów malarskich. Być może, że spełniwszy się w dziedzinie plastycznej, nie szukałby już innych form wyrazu artystycznego. O filmach napomyka więc mimochodem, głównie w kontekście tego, co mu się - jego zdaniem - nie udało. Wraca też wspomnieniami do lat dzieciństwa, opowiada o historii swojej rodziny, szczególnie cennych dla niego przyjaźniach, np. z Vaclavem Havlem. Swoje prace malarskie wystawia w galeriach w Kanadzie, USA i Polsce. W 2001 r. jego płótna były pokazywane na Biennale Sztuki w Wenecji, a w 2003 r. - w Łodzi, w Wilanowie, a nawet w oryginalnej scenerii Kopalni Soli w Wieliczce. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:41:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.