Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIG BANG! ... JAK POWSTAŁ KAPITALIZM BEZ KAPITAŁU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 52 min

Stworzenie wielkich fortun na świecie było procesem żmudnym i długotrwałym, pochłaniało zwykle życie paru pokoleń. Ale w roku 1989, kiedy w Polsce nastąpiły ogromne przemiany, nie było na to czasu. Trzeba było się spieszyć. Zaczęto więc budować kapitalizm bez kapitału. Nastąpił gospodarczy big bang, czyli powstało coś z niczego. Tworzyły się nowe, wielkie biznesy, rosły fortuny. Teraz miejsce artystów i przodowników pracy zajęli na scenie ludzie interesu. Zapachniało wielkimi pieniędzmi. Film został pomyślany jako wprowadzenie do cyklu dokumentującego proces transformacji ustrojowej w jej aspekcie biznesowym: narodzin (i upadków) największych fortun finansowych III RP, którym - niestety - towarzyszyły często ordynarne przekręty. Na przykładzie karier pionierów polskiego wielkiego biznesu film ukazuje mechanizmy powstawania prywatnych fortun na gruzach państwowych przedsiębiorstw, funkcjonowania pokrętnego prawodawstwa i działalności skorumpowanych polityków i urzędników. Proces ten komentują - z różnych pozycji światopoglądowych i naukowych - znani i cenieni interpretatorzy najnowszych dziejów Polski. W programie usłyszymy wypowiedzi m.in.: socjologów prof. Jadwigi Staniszkis i dr. Pawła Moczydłowskiego, a także publicysty Tadeusza Jacewicza i byłego ministra finansów prof. Jerzego Osiatyńskiego. Film został zrealizowany w nieco ironicznej konwencji komiksowej, co podkreśla odpowiednia oprawa graficzna i muzyczna oraz narracja z offu w wykonaniu Krzysztofa Kowalewskiego, który dowcipnie komentuje pokazywane na ekranie materiały archiwalne TVP i TAI. Dzięki nim przypominamy sobie wielkie wzloty i wielkie upadki pierwszych polskich biznesmenów: Janusza Leksztonia, właściciela ElGazu, który zakończył swoją błyskotliwą karierę na ławie oskarżonych, aresztowany pod zarzutem wyłudzania kredytów i fałszowania dokumentów finansowych czy innego skazanego, Lecha Grobelnego - właściciela Dorchemu i Bezpiecznej Kasy Oszczędności, który oszukał wielu naiwnych drobnych ciułaczy, liczących na szybki zarobek. Do więzienia za wyłudzenie kredytu trafił biznesmen pochodzący spod Ostródy, Feliks Siemienas, który swoją receptę na zrobienie kapitału przywiózł aż z Kalifornii. Początek III Rzeczypospolitej zastał biznesmena z Poznania, Aleksandra Gawronika, jako właściciela sieci kantorów wymiany walut. Jego biznesowe imperium rozrastało się, bardzo szybko piął się do góry, wreszcie zakończył w więzieniu błyskotliwą karierę. Twórcy dokumentu przypominają kontrowersyjną postać świata polityki # Ireneusza Sekułę, byłego wicepremiera, szefa GUC, posła SLD, podejrzewanego o kontakty z bossami gangów, który w tajemniczych okolicznościach popełnił samobójstwo. W materiałach archiwalnych powracają również osławieni szefowie firmy Art-B, Bogusław Bagsik i Andrzej Gąsiorowski, odpowiedzialni za kolejny wielki "przekręt" w czasie polskiej transformacji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.