Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EUROPEJCZYK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 29 min

Sylwetka Tadeusza Knade, gdańskiego dziennikarza, który zrezygnował z pracy na znak protestu przeciwko weryfikacjom dziennikarzy przeprowadzanym w redakcjach po wprowadzeniu stanu wojennego. Filozof z wykształcenia, Tadeusz Knade zaczynał pracę dziennikarską zaraz po studiach, w 1972 r., w "Głosie Wybrzeża". Dwa lata później przeszedł do redakcji "Słowa Powszechnego". Pisał tam m.in. teksty na temat odbudowy i konserwacji gdańskich zabytków, w tym wielu budowli sakralnych. Tak zetknął się ze środowiskiem opozycjonistów związanych z Kościołem. W redakcji PAX-owskiego "Słowa Powszechnego" zastały go strajki 1980 r. i narodziny NSZZ Solidarność. Tadeusz Knade, pełen zapału i nadziei na nastanie nowego porządku społeczno-politycznego, mógł - jako dziennikarz "Słowa" - przeprowadzać wywiady z najważniejszymi wówczas osobami: przywódcami strajków, doradcami komitetów strajkowych. Z dziennikarza działu miejskiego stał się prawdziwym dziennikarzem politycznym. Stan wojenny przerwał tę dobrą passę. Knade nie przeszedł weryfikacji. Chwilowym ratunkiem okazał się dla niego... urlop wychowawczy. W zastępstwie żony, lekarki, zajął się wychowaniem dzieci. Musiał jakoś przeczekać ten trudny okres. Jego mieszkanie stało się miejscem spotkań opozycjonistów, powielarnią ulotek. Knade męczył się bez pracy. Nie zgadzał się jednak na proponowane mu warunki powrotu do redakcji. Gdy w grudniu 1983 r. dostał więc ostateczne wypowiedzenie, stanął wobec konieczności podjęcia jednej z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu: zdecydował się na emigrację wraz z rodziną. Kilkudniowa wycieczka stała się dla niego, jego żony i dzieci podróżą w jedną stronę. Zatrzymał się w Hamburgu, szukał pracy w swoim zawodzie. Bardzo pomocny okazał się dawny notes z telefonami ludzi, którzy byli już wtedy znani w całej Europie: Wałęsy, Borusewicza, Mazowieckiego, Anny Walentynowicz. Mógł z nimi robić wywiady, a na to było ogromne zapotrzebowanie. Od 1986 r. pracował w rozgłośni Deutschlandfunk, a w 1994 r. związał się z rozgłośnią Deutsche Welle, gdzie pracuje do dzisiaj. Robi wiele dla polepszenia wizerunku Polski w niemieckich mediach, propaguje dokonania naszego kraju, działa na rzecz poprawy wzajemnych stosunków między oboma krajami: jego dawną i obecną ojczyzną. Czuje się szczęśliwy i spełniony. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.