Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GENGHIS KHAN

  • Tytuł polski: CZYNGIS CHAN
  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 50 min

Na początku XIII wieku Pekin, stolica północnego imperium Chin, mógł uchodzić za jedno z najwspanialszych miast świata. Wysoko wznosiły się wspaniałe pałace i kapiące od złota świątynie. Bazary pełne były drogich jedwabiów i cennych przypraw. Pekin nie był bezbronny. Życia i dostatku 350 tysięcy mieszkańców prócz licznego garnizonu strzegły też potężne mury wysokości 12 metrów. Rozciągały się one wokół miasta ochronnym pierścieniem o długości 30 kilometrów, dodatkowo wzmocnionym przez 900 wież obronnych. Dla każdego potencjalnego najeźdźcy obwarowania Pekinu stanowiłyby przeszkodę niemal nie do pokonania. W 1215 roku u wrót miasta stanęła potężna armia, wiedziona przez Temudżina, zwanego Czyngis-chanem. Wódz Mongołów nie zamierzał wykrwawiać swoich wojsk w gwałtownych szturmach. Doskonale spisujący się na otwartych przestrzeniach konni koczownicy nie byli przygotowani do zdobywania umocnionych miast. Dlatego Czyngis-chan postanowił czekać, otaczając Pekin szczelnym kordonem. Podczas gdy Mongołowie mieli pod dostatkiem żywności, za murami tysiące mieszkańców miasta umierały z głodu. Dochodziło nawet do aktów kanibalizmu. W tym czasie najeźdźcy nie próżnowali. Dzięki pomocy chińskich inżynierów wojska mongolskie budowały machiny oblężnicze, tarany i katapulty. W końcu, po wielomiesięcznym oblężeniu, Czyngis-chan wydał rozkaz do ataku. Brutalny szturm, którego forpocztę stanowili jeńcy chińscy, zakończył się przełamaniem linii obrony. Pekin i jego mieszkańców czekał straszliwy los. Zgodnie z zapowiedzią Mongołowie nie brali jeńców. Przez cały miesiąc zwycięscy koczownicy plądrowali miasto, dopuszczali się gwałtów i podkładali ogień. Wedle tych, którzy dotarli do Pekinu rok później, ulice zrujnowanego miasta nadal były śliskie od krwi. Dla wielu Czyngis-chan jest wcieleniem zła, okrutnym barbarzyńcą mającym na sumieniu miliony ludzkich istnień. Innych intryguje postać wielkiego zdobywcy, suzerena największego państwa w historii ludzkości, większego niż władztwo Aleksandra Wielkiego czy imperium rzymskie. Na pytania związane z życiem Temudżina próbują odpowiedzieć autorzy fabularyzowanego dokumentu BBC, korzystający ze źródeł chińskich, perskich, współczesnych opracowań oraz "Tajnej historii Mongołów". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.