Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WALENCJA W OGNIU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 25 min

Hiszpański Lewant, oficjalnie zwany Regionem Autonomicznym Walencji i Murcji, od chwili wejścia tego kraju do Unii Europejskiej i zniesienia barier celnych przeżywa prawdziwy boom gospodarczy dzięki eksportowi owoców cytrusowych, warzyw i win. Sukcesy gospodarcze regionu znajdują swoje odzwierciedlenie w szybko zmieniającym się wizerunku jego głównych miast. Szczególnie widoczne są one w Walencji. Walencja to trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii, z dawien dawna ważny ośrodek handlu śródziemnomorskiego. Jego największą atrakcją jest Miasteczko Kultury i Nauki, a w nim m.in. najnowocześniejsze dziś na świecie akwarium morskie Oceanografico oraz Pałac Muzyki - supernowoczesne szklane pałace o futurystycznych kształtach. Ale obok tych symboli nowoczesności jest w Walencji wiele zabytków, pamiątek jej długiej i burzliwej historii. Do najbardziej charakterystycznych budowli miasta należy oktagonalna wieża, dzwonnica katedry. Każda fasada katedry pochodzi z innej epoki, wnętrze jest romańsko-gotyckie. Całość stanowi żywy obraz rozwoju architektury europejskiej. Na kilka dni w roku, między 12 a 19 marca, na placu przed katedrą staje powiększona kopia figury Matki Boskiej Patronki Opuszczonych, której oryginał znajduje się we wnętrzu kościoła. W całym mieście na ulicach pojawiają się też inne wielkie figury, zwane fallas, a przedstawiające znane osoby publiczne, ludzi, o których jest głośno w mediach, a także postaci fantastyczne, rodem z filmu czy literatury. Wykonuje się je wszystkie z drewna (szkielet konstrukcji) i specjalnej masy papierowej, którą można dowolnie formować. Praca nad nimi trwa zwykle cały rok. Postaci stoją pojedynczo lub w grupach, tworząc zabawne scenki o rozmaitej tematyce. Ich publicznej prezentacji towarzyszy pokaz sztucznych ogni i petard, który - podobnie jak fallas - podlega ocenie jury i publiczności. A ta stawia się na święcie bardzo licznie: na ulice wylega niemal całe miasto, część w barwnych, kosztownych strojach tradycyjnych. Stałych mieszkańców wspiera też co roku ok. 100 tys. przyjezdnych. Gra muzyka, odbywają się uliczne tańce, a miejscowi kucharze przygotowują na gigantycznej patelni pyszną paellę. Transmisje telewizyjne ze święta fallas rozsławiły je daleko poza granicami Walencji, a nawet Hiszpanii, przydały sponsorów. Po zakończeniu święta, w dniu św. Józefa, patrona miasta, figury zostają spalone, ale za rok znów powstaną nowe, jeszcze piękniejsze. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.