Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZAS SZANGHAJU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 24 min

Liczący ok. 14 mln mieszkańców Szanghaj to jedna z największych i najważniejszych dziś metropolii świata: największy w Chinach ośrodek gospodarczy, finansowy i komunikacyjny, trzeci, po Rotterdamie i Singapurze, port na świecie. W Szanghaju ma swoje siedziby 50 największych światowych banków, są tam aż trzy strefy ekonomiczne, a tamtejsze lotnisko obsługuje rocznie ponad 80 mln pasażerów. Po chińsku Szanghaj znaczy "przymorze". W rzeczywistości leżące w delcie rzeki Jangcy miasto dzieli od otwartego morza 30 km. Ale to właśnie korzystnemu położeniu geograficznemu miasto zawdzięcza swoją niebywałą karierę. Jeszcze w połowie XIX w. Szanghaj był prowincjonalnym miasteczkiem, ale już wtedy zaczął się stawać jednym z przyczółków europejskiego kapitalizmu na Dalekim Wschodzie. Jego burzliwy rozwój zaczął się od tzw. wojny opiumowej. W 1842 r. w Szanghaju pojawili się najpierw Brytyjczycy, później Francuzi, którzy zakładali tam dzielnice kolonialne wyłączone spod chińskiej jurysdykcji. Zbijano gigantyczne fortuny. Źródłem bogactwa był handel jedwabiem, herbatą i opium Na przełomie wieków Szanghaj, zwany "perłą Wschodu", stał się symbolem demoralizacji i wyzysku. Jednocześnie był wielkim centrum finansowym. Strumieniem płynął tam kapitał zagraniczny. W 1900 r. miasto liczyło już milion mieszkańców. I właśnie tam, w mieście-symbolu kapitalizmu Mao Tse-tung założył w 1921 r. partię komunistyczną. Jego pomnik góruje do dziś nad bulwarem Bund, którego charakterystyczną cechą jest neoklasycystyczna architektura, przywodząca na myśl Londyn lub Paryż. W 1949 r. władzę w kraju objęli komuniści. Handel zamarł, pogasły liczne neony. Szanghaj przebudził się ponownie dopiero po 1990 r. Symbolem dzisiejszej metropolii jest supernowoczesna dzielnica Pudong, zwana "Manhattanem Szanghaju", a zapełniona drapaczami chmur, w których mają swoje siedziby firmy ze wszystkich kontynentów. Liczne pasaże handlowe, wielkie domy towarowe pozwalają zaspokoić każdą konsumpcyjną zachciankę. Niektórzy prognozują, że ok. 2020 r. Chiny staną się największą potęgą gospodarczą świata. Czy Szanghaj stanie się wówczas największym miastem świata? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.