Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIADEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 37 min

Rafał Ch., pseudonim Czarny, ma długą kryminalną przeszłość. Niegdyś szef handlarzy narkotyków w Szczecinie, ważna postać w gangu trzęsącym Pomorzem Zachodnim, za popełnione przestępstwa otrzymał łączny wyrok 12 lat więzienia. Po półtora roku upartego milczenia zdecydował się na współpracę z prokuratorem. Był pierwszym świadkiem w Polsce, który zdarł z mafii maskę silnej organizacji, wyśmiał pazerność i dwulicowość jej bossów, którzy w tajemnicy donosili policji na swoich kolegów. Aresztowanie Rafała Ch. było początkiem końca grupy zbrojnej, która w latach 90. opanowała północną Polskę. Zeznania złożone w sądzie przez Czarnego, obciążające głównie jego szefa, Marka Medveska, pseudonim Oczko, oraz zebrane przez policję dowody potwierdzające prawdomówność Czarnego, umożliwiły przeprowadzenie wielkiej akcji obejmującej teren całej Polski. W ciągu jednej nocy dokonano stu przeszukań, w których wzięło udział ok. 700 policjantów. Aresztowano gangsterów w domach, klubach, dyskotekach. Była to największa akcja polskiej policji, w wyniku czego została rozbita mafia szczecińska, a 14 jej przywódców osadzono w więzieniu. Na sprawcę tego pogromu, Czarnego, mafia wydała wyrok śmierci. W więziennej celi, w pełnej izolacji, spędził siedem lat. Tylko tam mógł się czuć w miarę bezpiecznie.
W 2002 r. autorzy filmu odwiedzili 30-letniego wówczas Czarnego w zakładzie karnym w Nowogardzie. Jego opowieść o własnej karierze gangsterskiej, o strukturze mafii, jej przywódcach, zasadach rządzących organizacją przestępczą, jest podzielona na kilka rozdziałów. Wyłania się z nich portret człowieka, który - słynąc z brutalności i bezwzględności - szybko robił mafijną karierę. Oczko i jego ludzie, a więc i Czarny, zajmowali się przemytem, handlem narkotykami, ściąganiem haraczy, porwaniami dla okupu. Czarny świetnie sobie radził, ale ciągle był człowiekiem od brudnej roboty, nie mógł o niczym decydować, choć jego szefowie nie byli - jego zdaniem - mądrzejsi czy silniejsi psychicznie od niego. Uważa zresztą, że prawdziwa działalność mafijna wymaga przede wszystkim inteligencji, a nie mięśni. A większość polskich gangsterów to jeszcze ciągle nie "białe kołnierzyki", ale "fizole" wykorzystywani przez mafię polityczną i gospodarczą.
Na własnej skórze przekonał się, podobnie jak inny mafijny świadek koronny, Jarosław S. pseudonim Masa, że solidarność przestępcza nie istnieje. Podczas gdy on twardo milczał w więzieniu, licząc na pomoc szefów, ci nie tylko mu tej pomocy nie udzielili, ale jeszcze go obciążali. Przestał więc mieć jakiekolwiek skrupuły.
Po wyjściu na wolność Czarny zgodził się na jeszcze jedno, ostatnie spotkanie z ekipą filmową w lesie w okolicach Szczecina. Stwierdził wówczas, że przez przypadek został kiedyś przestępcą. Teraz może przypadkowo zostanie uczciwym człowiekiem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:51:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.