HIROSHIMA
- Tytuł polski: HIROSZIMA
- Film dokumentalny - fabularyzowany
- Produkcja:Polska, Wielka Brytania
- Rok produkcji:2005
- Barwny, 89 min
Lokacje: Lubsko.
Alarm przeciwlotniczy ogłoszony rankiem szóstego sierpnia 1945 roku nie wzbudził paniki wśród mieszkańców Hiroszimy. Miasto nie zaznało dotąd grozy dywanowych nalotów "superfortec" obracających w perzynę inne japońskie metropolie. Aż dziw - zastanawiali się niektórzy. Hiroszima była przecież wielkim garnizonem, wojskową bazą i portem, siedzibą dowództwa Drugiej Armii. Opieka bóstw czy cisza przed burzą? Wydawało się, że tym razem optymiści mieli rację. Samolot odleciał, alarm odwołano, cywile wrócili do fabryk i biur, żołnierze na place ćwiczeń, dzieci do szkół. Syreny nie zawyły ponownie, gdy po godzine ósmej czasu lokalnego pojawiła się kolejna amerykańska maszyna. Jak maleńka srebrna kropelka sunęła po błękitnym, bezchmurnym niebie. Samotna i lecąca na wielkiej wysokości, więc niegroźna. Z komorami pełnymi bomb nie osiągnęłaby przecież pułapu niemal dziesięciu tysięcy metrów, a o celności nalotu nie byłoby mowy. Któż z mieszkańców mógł przeczuwać, że tym razem szczególna precyzja zrzutu nie jest wymagana, a do zniszczenia miasta wystarczy jeden jedyny ładunek?
Pełnometrażowy fabularyzowany dokument wiernie, efektowanie i poruszająco przedstawia tragedię Hiroszimy. Niszczący cios miasto przyjęło w trzy tygodnie po pierwszym nuklearnym teście przeprowadzonym w tajnym ośrodku badawczym w Los Alamos. Sukces próby zadecydował o szybkim użyciu bomby atomowej przeciwko nadal walczącym i zadającym Amerykanom ciężkie straty wojskom cesarskim. Ciężkie - ale będące tylko zapowiedzią piekła szykowanego siłom inwazyjnym aliantów na Wyspach Japońskich. Dlatego Waszyngton zdecydował się na użycie nowej, nieznanej przeciwnikowi broni o porażającej mocy działania.
Techniczne, polityczne i wojskowe przygotowania do tej misji, długi lot z wyspy Tinian ku wyznaczonemu celowi, wreszcie miażdżący atak i jego straszliwe skutki widzowie śledzą z perspektywy atomowego ośrodka w Alamogordo, gabinetów Białego Domu, pokładu bombowca B-29 "Enola Gay" zmierzającego ku miastu, płonących ulic Hiroszimy. Warto dodać, że sceny jądrowej eksplozji ekipa kręciła w polskim Lubsku, a efekty specjalne przydały filmowi dramatyzmu i wiarygodności. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- ReżyseriaPaul Wilmshurst
- Reżyser II
- Asystent reżysera
- ScenariuszPaul Wilmshurst
- ZdjęciaGraham Smith
- Asystent operatora kamery
- Krany kamerowe
- Oświetleniemistrz
- Wózkarz
- Scenografia
- Scenograf II
- Dekoracja wnętrz
- Kierownictwo budowy dekoracjinie występuje w napisach
- Rekwizyty
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Militaria
- MuzykaDaniel Pemberton
- Dźwięk
- Mikrofoniarz
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Casting (reżyseria obsady)nie występuje w napisach
- Cateringnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Transportnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
- Efekty pirotechniczne
- Producent towarzyszący
- Kierownictwo produkcji II
- Księgowośćnie występuje w napisach
- Sekretariat grupy zdjęciowejnie występuje w napisach
- Koordynacja produkcyjna
- Producentnie występuje w napisach
- Asystent producenta
- Usługi produkcyjne
- Obsada aktorskaJózef Stalin
Nagrodyschowaj
- 2006BAFTA Tv (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej)-Nagroda w kategorii: efekty wizualne
- 2006International Emmy Award-Nagroda w kategorii: film dokumentalny
- 2006Grierson Award-Nominacja w ktegorii: Best Drama Documentary