Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HÜBNER

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1990
  • Barwny, 58 min

Portret Zygmunta Hübnera, zmarłego w 1989 r. reżysera, aktora, dyrektora teatru, pedagoga, felietonisty i dramaturga. Był wielką indywidualnością polskiego teatru, podziwianym w środowisku za upór i wyjątkową godność, z jaką wykonywał swoje powinności artysty w czasach niesprzyjających sztuce. Stworzył kilka wybitnych kreacji scenicznych, m.in. w "Mizantropie" Moliera, "Rozmowach z katem" Moczarskiego, czy w filmie "Westerplatte" Stanisława Różewicza. W niezwykle bogatym dorobku reżyserskim Zygmunta Hübnera znalazły się tak różne sztuki, jak "Szewcy" Witkacego, "Makbet" Szekspira, "Zbrodnia i kara" według Dostojewskiego, "Nosorożec" Ionesco, "Lot nad kukułczym gniazdem" Wassermana, "Zemsta" Fredry, "Iwona, księżniczka Burgunda" Gombrowicza, "Medea" Eurypidesa czy "Ulisses" według Joyce'a.
Wprawdzie chętnie sięgał po klasykę, ale najlepiej czuł się, inscenizując współczesną literaturę. Obcy mu był typ inscenizatora traktującego tworzywo literackie jako pretekst do budowania efektownych pomysłów. Stąd też często określano jego twórczość niezbyt modnym epitetem "teatr literacki i aktorski".
Zygmunt Hübner miał też rzadką umiejętność tworzenia zespołów teatralnych. Posiadał bowiem dar skupiania wokół siebie zdolnych i wybitnych twórców. Zadebiutował jako reżyser w Teatrze Wybrzeże mając 25 lat. Potem został kierownikiem artystycznym tej sceny. Obejmując w sezonie 1963/64 dyrekcję Starego Teatru otworzył zupełnie odmienny rozdział jego bogatej historii. Od 1974 r. kierował przez 15 lat stołecznym Teatrem Powszechnym. Prowadził go w trudnym okresie, przyciągając tam znakomitych artystów i tworząc model teatru z całą powagą i surowością osądzającego rzeczywistość. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:41:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.