Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRZY SPEŁNIONE MARZENIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 29 min

Nieskazitelnie czysty i świeżo wyprasowany mundur żołnierza polskiego wisi na wieszaku zaczepionym na drzwiach stuletniej szafy. Kamera błądzi po baretkach licznych odznaczeń bojowych. Trzy krzyże Virtuti Militari, medale za odwagę i męstwo. Krzyż Walecznych. Czapka z generalskim otokiem. Biała koszula. Zbliżenie rąk starego człowieka. Wkłada mundur i zapina guziki. Pedantycznie wygładza fałdy materiału. Gdy wkłada czapkę, widzimy po raz pierwszy jego twarz. Człowiek w mundurze to 96-letni generał Michał Gutowski. "Miałem 10 lat gdy postanowiłem, że będę się starał w życiu spełnić trzy marzenia. Po pierwsze postanowiłem zostać reprezentantem Polski w jeździectwie, po drugie bardzo chciałem zostać ułanem, dowódcą szwadronu, po trzecie, myślałem - jak kiedyś będzie wojna o wolną Polskę, to zasłużę się i zdobędę Virtuti Militari. Ułański szwadron na potężnych bojowych koniach wjeżdża stępa na dziedziniec walewickiego pałacu. Dowódca na czarnym ogierze. Wyprostowana sylwetka. Mundur przedwojennego rotmistrza. Widać jak leciutko poddaje się ruchom wierzchowca i jednocześnie panuje nad nim sposób doskonały. Generał Gutowski stoi na dziedzińcu pałacu w Walewicach i długo patrzy za znikającym szwadronem. Wieczór. Wygodny fotel. Szczupła, wysportowana sylwetka generała w eleganckim garniturze o angielskim kroju. Szpakowate włosy. Wydaje się, że jest o 25 lat młodszy, że ma najwyżej siedemdziesiątkę. "Pierwszego kuca dostałem od ojca gdy miałem roczek. Wcześniej nauczyłem się jeździć niż chodzić. Mieszkaliśmy w majątku w Wielkopolsce. Pochodzę ze starej polskiej szlachty. Gdy miałem dziesięć lat, uciekłem wraz ze starszym o dwa lata bratem na wojnę bolszewicką. Był rok 1920...." Ciąg dalszy opowieści Gutowskiego o swoim życiu. Świetna, trochę staromodna polszczyzna. Doskonała pamięć, wartka narracja. Obrazy ze szkoły kadetów w Poznaniu. Akademia Wojskowa w Grudziądzu. Wrzesień 1939 roku. Został dowódcą szwadronu. We wspaniałej, przegranej kampanii, w bitwie nad Bzurą ma swój - niewielki w skali całej batalii - sukces. Z rąk hitlerowców odbija na czele kilkudziesięciu jeźdźców pałac w Walewicach. Nawet nie wie, że schroniła się w nim jego żona z malutkim synkiem. Generał Kutrzeba wymienia go w rozkazie jako bohatera. Dywizja generała Maczka. Dowodzi szwadronem czołgów w Dywizji Kawalerii Pancernej. Bitwa o przyczółek normandzki. Bierze do niewoli niemieckiego generała. Pierwsze Virtuti Militari. Potem dwa następne. Trzy spełnione marzenia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:50:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.