Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOM I ŚWIAT PAWŁA HERTZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 42 min

Poeta, prozaik, edytor i komentator naszych wielkich twórców, wydawca monumentalnego "Zbioru poetów polskich XIX w.", redaktor PIW - owskiej serii "Podróże". Paweł Hertz - nie osiągnął szczytów popularności jak skamandryci, z którymi był związany w młodości, czy jego niektórzy rówieśnicy, lecz jest w naszej literaturze zjawiskiem interesującym i bardzo ważnym. Film przedstawia jego sylwetkę.
Urodził się w Warszawie w 1918 roku. Zadebiutował w 1934 roku na łamach "Wiadomości Literackich", wierszem "Popiół". W latach 30. podróżował po Europie, by w lipcu 1939 roku wrócić do kraju. W czasie wojny, przez Lwów, trafił na zesłanie do Kirgizji, gdzie organizował szkoły polskie, potem prowadził bibliotekę w Samarkandzie.
Do Polski powrócił w 1944 roku. Zamieszkał w Łodzi. Tam organizował życie kulturalne. W latach 1945 - 1950 należał do zespołu redakcyjnego "Kuźnicy". Potem przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1955 roku m.in. współtworzył "Rocznik literacki". Eseje, szkice i felietony publikował na łamach "Znaku", "Twórczości", "Nowej kultury", "Życia Literackiego", "Teatru", "Przeglądu Kulturalnego". W 1964 roku podpisał "List 34". W 1972 roku nawiązał współpracę z "Tygodnikiem Powszechnym". Przez wszystkie te lata działał też jako tłumacz. Polskim czytelnikom przyswoił, obok utworów wielu poetów rosyjskich i francuskich, dzieła m.in. Turgieniewa, Lwa Tołstoja, Dostojewskiego, Gorkiego, Erenburga, France'a, Prousta. Nigdy nie ulegał literackim modom. W swej twórczości, działalności krytycznej, edytorskiej i translatorskiej ciążył zawsze ku klasyce, ku temu co piękne, prawdziwe, trwałe, znaczące dla tradycji.
W filmie Paweł Hertz opowiada o swoim życiu i twórczości, przedstawia swoje poglądy na współczesne dzieje Polski i Europy. Jego opowieść ilustrowana jest archiwalnymi zdjęciami miejsc, o których mówi. Uzupełnieniem wypowiedzi pisarza są opinie o nim, które wygłaszają przyjaciele i krytycy: Tomasz Burek, Marcin Król, Zygmunt Kubiak, Juliusz Żuławski, Michał Głowiński, Wiesław Walendziak i Paweł Lisicki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:50:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.