Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT KRÓLA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1976
  • Barwny, 26 min

Historia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, który powstał z inicjatywy Ignacego Jana Paderewskiego z okazji 500 - lecia bitwy pod Grunwaldem. Paderewski wykonanie rzeźb powierzył Antoniemu Wiwulskiemu. 10 kwietnia 1910 r. położono kamień węgielny pod budowę pomnika. W lipcu 1910 r. do Krakowa przybyło 150 tysięcy osób na uroczyste obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Po przemówieniach I. J. Paderewskiego i innych odsłonięto pomnik króla Władysława Jagiełły. Pomnik ten towarzyszył wszystkim wydarzeniom w mieście, tutaj zbierali się powstańcy śląscy i strajkujący robotnicy krakowskich fabryk. Od listopada 1939 r. do kwietnia 1940 r. pomnik był systematycznie burzony. Dzięki staraniom Feliksa Dziuby, Adama Klocka, Józefa Miki i Tomasza Perskiego udało się ukryć części pomnika w wytwórni Spectrum. Po wojnie zostały one przekazane żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego i było to zapowiedzią odbudowy pomnika. W 1972 roku powołano Komitet Odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego. 15 lipca 1976 r. prezydent Krakowa i przewodniczący Komitetu Odbudowy Ponika Grunwaldzkiego Jerzy Pękala wmurował w płytę Placu Matejki akt erekcyjny pomnika. Rekonstrukcję monumentu powierzono rektorowi krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Marianowi Koniecznemu. Części pomnika przygotowywane były w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. W dniu 30 września 1976 roku nastąpił montaż konnego posągu króla Władysława Jagiełły na cokole. Wydarzeniu temu przyglądały się zgromadzone na placu tłumy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1977
    Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda dla filmu o Krakowie
2024.06.06 01:50:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.