ŚWIAT I SOLIDARNOŚĆ
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2005
- Barwny, 52 min
Film ukazujący reakcje Zachodu na powstanie "Solidarności" przypomina, jak wielki przełom w świadomości publicznej wywołały strajki robotników w roku 1980. Odwaga i mądrość strajkujących oraz ich liderów i doradców, nastawionych z żelazną konsekwencją na rozmowy, dialog, negocjacje i umiar, stanowiły nową jakość polityczną a zarazem wyzwanie rzucone komunistycznym ideologom PRL i ZSRR. Nie wiedzieli oni, jak postąpić wobec takiego wyzwania, które okazało się początkiem ich końca.
Dokument Mirosława Chojeckiego z jednej strony przywraca historyczne znaczenie powstaniu "Solidarności" jako źródła upadku systemu komunistycznego w Europie i zarazem przypomina bezprecedensową falę poparcia i jedności z Polską i Polakami oraz popularności naszego kraju, jaka przeszła przez cały niemal świat. Niewątpliwie reakcje poparcia na najwyższych szczeblach stanowiły istotny czynnik hamujący dla komunistów. Jednak dla ruchu "Solidarność" równie ważne były przejawy poparcia ze strony związkowców, dziennikarzy i zwykłych obywateli poczuwających się do okazania pomocy Polakom.
W filmie znalazły się świadectwa ludzi z różnych środowisk, osób często bardzo znanych lub pełniących odpowiedzialne funkcje w swoich krajach i organizacjach międzynarodowych. Ich relacje dotyczą sierpnia 1980, ale i wydarzeń późniejszych, które doprowadziły do wznowienia dialogu i relegalizacji "Solidarności". [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Scenariusz
- Lektor
- ZdjęciaRichard Adams
- Fotografie
- Muzyka
- Dźwięk
- Zgranie dźwięku
- Montaż
- Redakcja tekstów
- Tłumaczenie
- Opracowanie graficzne
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjnaAdrien Hosotte
- Producent
- Produkcja
- Współfinansowanie