Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIAT I SOLIDARNOŚĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 52 min

Film ukazujący reakcje Zachodu na powstanie "Solidarności" przypomina, jak wielki przełom w świadomości publicznej wywołały strajki robotników w roku 1980. Odwaga i mądrość strajkujących oraz ich liderów i doradców, nastawionych z żelazną konsekwencją na rozmowy, dialog, negocjacje i umiar, stanowiły nową jakość polityczną a zarazem wyzwanie rzucone komunistycznym ideologom PRL i ZSRR. Nie wiedzieli oni, jak postąpić wobec takiego wyzwania, które okazało się początkiem ich końca.
Dokument Mirosława Chojeckiego z jednej strony przywraca historyczne znaczenie powstaniu "Solidarności" jako źródła upadku systemu komunistycznego w Europie i zarazem przypomina bezprecedensową falę poparcia i jedności z Polską i Polakami oraz popularności naszego kraju, jaka przeszła przez cały niemal świat. Niewątpliwie reakcje poparcia na najwyższych szczeblach stanowiły istotny czynnik hamujący dla komunistów. Jednak dla ruchu "Solidarność" równie ważne były przejawy poparcia ze strony związkowców, dziennikarzy i zwykłych obywateli poczuwających się do okazania pomocy Polakom.
W filmie znalazły się świadectwa ludzi z różnych środowisk, osób często bardzo znanych lub pełniących odpowiedzialne funkcje w swoich krajach i organizacjach międzynarodowych. Ich relacje dotyczą sierpnia 1980, ale i wydarzeń późniejszych, które doprowadziły do wznowienia dialogu i relegalizacji "Solidarności". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:50:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.