Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIE KUSZENIE GAWRYŁY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 52 min

Świętego Antoniego dręczyły liczne, dokładnie opisane przez jego biografa Atanazego Aleksandryjskiego, diabły i demony. Nawiedzały anachoretę pod rozmaitymi przebraniami - a to potworów przypominających człowieka o oślich nogach i kopytach, to znowu ryczących lwów, leopardów, byków, niedźwiedzi, wilków, węży i skorpionów. Upodobniały się także do mnichów, podstępnie naśladując właściwy świętym mężom sposób wyrażania się. Innym razem, pod postacią koszmarnych bestii wydawały przerażające dźwięki i roztaczały wokoło paskudny odór. Upływ szesnastu stuleci dzielących dobę współczesną od czasów Antoniego Pustelnika z Egiptu najwyraźniej wyczerpał diabelską imaginację. Gawryłę z Michajłowa kuszą wyłącznie baby. Bohater filmu ma bujną przeszłość kryminalną. W młodości był członkiem gangu, później stanął na czele własnej organizacji przestępczej. Jego sumienie obciąża wiele mrocznych i krwawych czynów. Po ośmiu latach bandyckiego stażu, gdy bagaż przewin stał zbyt ciężkim brzemieniem, Gawryło odmienił swoje życie. Nawrócił się i został zakonnikiem. W klasztornych murach odzyskał spokój ducha. Pogodził się z rozstaniem z żoną, mężnie znosił brak wszelkich kontaktów z dwunastoletnim dziś synem. Po opuszczeniu klauzury osiadł w prawosławnej parafii Michajłowo, około czterystu kilometrów na północ od Moskwy. Pod okiem ojca Andriana spełniał duszpasterskie powinności. Nauczał łaknących słowa Bożego, krzepił wątpiących, pocieszał pokrzywdzonych przez los. Ale diabeł nie spał. Najpierw z rzadka, później coraz częściej przeszkadzał w posłudze, przybierając przed oczami duchownego kuszące, niewieście kształty. A to dojrzałych, pewnych swojej płciowości kobiet, to znów rozkwitających dopiero dziewcząt. Raz na wpół nagich - pod pretekstem upału, innym razem szczelnie opatulonych, lecz tym mocniej rozpalających wyobraźnię. Wreszcie szatan wkradł się w progi plebanii. Odtąd już od świtu do nocy mógł mamić oczy zakonnika widokiem popiej posługaczki Swiety. A od zmierzchu do ranka zsyłał nieszczęsnemu mnichowi nieskromne sny. Gawryło nie wytrzymał diabelskiego naporu. Gdy śluby czystości nie chronią przed pokusami, trzeba szukać ratunku za zawartymi na trzy spusty wrotami zamkniętego klasztoru o surowej regule. "W zwykłym świecie mnichowi jest dziesięciokrotnie trudniej niż na pustyni - tłumaczy swą heroiczną decyzję bohater filmu. Odchodzę, żeby nie spotkać swojego marzenia i nie upaść bez nadziei na wybawienie. Nieważne, jakie to jest marzenie. Jeśli go dotknę - runę na samo dno. Czy będzie z tego jakiś pożytek?" Kamera realizatorów filmu śledzi ostatnie tygodnie pobytu Gawryły na plebanii w Michajłowie. Bohater żegna się ze swym dotychczasowym, pełnym pokus życiem wśród ludzi i sposobi do pobytu w klauzurze. Szczerze spowiada się widzom ze swych mrocznych tajemnic, przeżyć, uczuć, obaw i tęsknot. Wierzy, że mury monasteru okażą się skuteczną zaporą dla kuszących obrazów i grzesznych myśli. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:50:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.