Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROFESOR JEREMI CZAPLICKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 24 min

Portret współczesnego alchemika, utopisty i marzyciela, który realizując swoje idee fix przynosi ludziom nadzieję. Prof. dr Jeremi Czaplicki, okulista, biolog, szef Katedry Biologii Śląskiej Akademii Medycznej w Sosnowcu, jest autorytetem w dziedzinie regeneracji komórek i tzw. odmładzania. Od kilkudziesięciu lat prowadzi intensywne badania nad wpływem embrionalnych wyciągów grasic płodowych na funkcjonowanie systemu immunologicznego człowieka Na początku lat osiemdziesiątych opracował rewolucyjną metodę stosowania grasicy embrionalnej w transplantacji. W klinice kardiochrurgii w Zabrzu dzięki niej opanowano kilkanaście ostrych odrzutów przeszczepionych serc. W tej samej klinice, stosując metodę prof. Czaplickiego, dokonano pierwszego na świecie spektakularnego przeszczepu świńskiego serca człowiekowi. Mniej więcej w tym samym czasie profesor zastosował dwa ze swoich grasicznych preparatów przy leczeniu niewidomego chłopca, który po kilku latach terapii odzyskał wzrok. W dalszej kolejności preparaty te zastosowano przy leczeniu chorych z zespołem Downa. Obecnie u 80 procent leczonych tą metodą stwierdza się ewidentną poprawę psychofizyczną, łącznie z zanikiem mongoidalnych cech twarzy. Prof. Czaplicki jest także wybitnym specjalistą w dziedzinie "odmładzania". Stosując w eksperymentach na myszach własny preparat ETCE, udało mu się dwukrotnie przedłużyć życie tych gryzoni. U osób, które przyjmowały jego preparat, stwierdzono wyraźną poprawę stanu organów wewnętrznych. Komentarzem do filmu jest monolog profesora. Daje to możliwość wnikliwej obserwacji bohatera - jego zachowań, emocjonalnych reakcji, myśli i refleksji o sobie samym, o świecie, o innych ludziach. Historię swojego życia opowiada poprzez zabawne, czasem absurdalne anegdoty. Przedstawia także swoją kontrowersyjną ideę hodowli specjalnie tresowanych świń - przyszłych dawców narządów dla ludzi. Opowiadając o eksperymentach nad grasicami sugeruje, że odkrył cudowny lek posiadający odmładzające właściwości. Zawsze nosi przy sobie ampułkę tego specyfku - sam na sobie testuje jego skuteczność. W miejscu pracy bohatera, pracowni w Zakładzie Biologii Śląskiej Akademii Medycznej w Sosnowcu - jedynym nowoczesnym urządzeniem jest specjalna lodówka, w której przechowuje się grasice. Reszta sprzętu jest przestarzała. Pomimo to panuje tu serdeczna, rodzinna atmosfera. Profesor Czaplicki jest najstarszy w kierowanym przez siebie zespole, ale to właśnie jego energia nadaje ton wspólnej pracy. Swoich współpracowników traktuje jak równorzędnych partnerów. Powszechnie lubiany i szanowany zdołał zarazić swoją pasją grono znakomitych młodych naukowców. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:40:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.