Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIEBIE NIENAWIDZĘ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • 27 min

Niełatwo jest żyć, nosząc w sobie nienawiść i rozpacz. A szczególnie trudno, gdy nienawidzi się samej siebie, swojego ciała, gdy marzy się o tym, by je unicestwić, skoro nie można go zmienić. Film Wojciecha Maciejewskiego powstał na kanwie pamiętników nadesłanych na konkurs przez czytelniczki miesięcznika "Twój styl". Jego bohaterki to trzy młode kobiety dotknięte bulimią. Jola ma 17 lat, jest uczennicą. Ma brata i matkę, która bardzo przeżywa jej dramat. Ojca właściwie nie pamięta, zmarł dawno temu, ale tęskni za nim. Ma też chłopaka, Przemka, i jest o niego piekielnie zazdrosna. Wypomina mu każdą dziewczynę, na którą on spojrzy, choćby rywalka istniała tylko na ekranie telewizora czy na zdjęciu w gazecie. Świadoma swojej choroby, nie potrafi jej przezwyciężyć. Pobyty w szpitalu też nie przyniosły efektu. Zawsze znalazła sposób, by oszukać lekarzy i pielęgniarki. Próbowała popełnić samobójstwo, w ostatniej chwili odratował ją brat. 22-letnia Aneta studiuje, mieszka z rodzicami, ale ci żyją w stanie wiecznej wojny. Dziewczyna miota się między nimi, sama ze swoimi problemami, huśtawką nastrojów, depresją i rosnącym poczuciem beznadziejności. Tylko kiedy je, zwłaszcza słodycze, przez chwilę czuje się szczęśliwa. Ona też usiłowała skończyć ze sobą, podcinając sobie żyły. Marzena jest 27-letnią urzędniczką. Nadal mieszka z rodzicami, którzy od lat ze sobą nie rozmawiają. Nigdy nie umiała znaleźć wspólnego języka z matką, wiecznie niezadowoloną z niej, oskarżającą córkę o wszystko. Gdy powiedziała jej o swoim problemie, usłyszała tylko, że jest odrażająca. Marzena boi się samej siebie, ale i świata zewnętrznego. Każdorazowe wyjście z domu to dla niej męka. Traktuje chorobę jako jedyną rzecz, która "należy do niej". Straszliwie samotna, bezradna, sięgnęła w końcu po narkotyki. Przynoszą jej ulgę: po ich zażyciu nie musi ani jeść, ani wymiotować. Choroba, która wyniszcza ich ciało i psychikę, u wszystkich trzech dziewczyn ma podobne podłoże: niskie poczucie własnej wartości, kompleksy, brak oparcia w rodzinie - skłóconej lub niepełnej, latami tłumiona agresja, dojmująca samotność, głód uczucia i akceptacji. Dziewczyny traktują jedzenie jako ukojenie, odpoczynek od codziennej walki ze sobą i światem, lekarstwo. Niestety, krótko działające. Po chwili przyjemności nadchodzi poczucie winy, odraza do samej siebie, złość. Trzeba je wyrzucić z siebie - zwymiotować. To na krótko znów przynosi ulgę - bulimiczka czuje się czysta, wolna, lekka. Nie przytyje, choć się objadła, będzie ładniejsza, smuklejsza, warta zainteresowania i uczucia. Do czasu, gdy znów dopadnie ją wilczy apetyt. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:49:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.