Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TEATR JEST W NAS

  • Podtytuł: MŁODZI ZDOLNI 69
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 55 min

Filmowa monografia grupy reżyserów teatralnych, których Jerzy Koenig w 1969 roku na łamach "Teatru" określił mianem "młodych zdolnych". Właśnie w tym roku na festiwalu teatralnym w Kaliszu cztery główne nagrody otrzymali młodzi wówczas reżyserzy: Jerzy Grzegorzewski, Maciej Prus, Helmut Kajzar i Roman Kordziński. Dyrektorem kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego została wtedy Izabella Cywińska, to ona ich "zgarnęła", zachęciła do tworzenia teatru "na miarę europejską i światową". W filmowym dokumencie "młodzi zdolni" oraz wybitni krytycy teatralni starają się określić tożsamość artystyczną tej grupy. Spotykają się po latach, w kuluarach wystawy zorganizowanej przez Centrum Sztuki Studio. Stawiają sami sobie wiele pytań. Czym wyróżniali się spośród innych, czym różnili się między sobą, co ich łączyło. Nie ogłosili nigdy żadnego manifestu, do teatru przyszli z bagażem różnych doświadczeń, po studiach aktorskich, filozofii, filologii. Mieli za sobą te same lektury, spektakle i filmy, tych samych nauczycieli i mistrzów, którzy kształtowali ich rozumienie teatru. Mieli publiczność, która czegoś od nich oczekiwała. Łączyło ich również to, że interesowała ich sztuka, a nie robienie karier pozateatralnych. "Byliśmy duchowo apolityczni" - mówi Roman Kordziński. Wszyscy, poza Izabellą Cywińską (w filmie wspomina m.in. zdjęcie z afisza poznańskiego teatru przedstawienia "Oskarżony: Czerwiec Pięćdziesiąt Sześć"), starali się być jak najdalej od polityki, choć jednocześnie byli wrażliwi na "wilgoć polityczną", która wisiała w powietrzu. Szukali tematów uniwersalnych, nie poddawali się zastanym konwencjom. Oryginalne wizje sceniczne narzucały im inne rozumienie dramatu. Jak z perspektywy lat oceniają swoją teatralną młodość? Jak potoczyły się ich dalsze losy artystyczne? O fenomenie "młodych zdolnych", o wzajemnych oczekiwaniach artystów, krytyków i publiczności, o relacjach pomiędzy teatrem a polityką - wypowiadają się portretowani w tym filmie reżyserzy oraz Jerzy Koenig, Marta Fik i Andrzej Wanat. Zmarłego w 1982 roku Helmuta Kajzara wspominają także Jolanta Lothe i Piotr Lachman. Autorzy dokumentu wykorzystali wiele materiałów archiwalnych z przedstawień Izabelli Cywińskiej ("Moralność pani Dulskiej", Kalisz 1970, "Łaźnia", Poznań 1978, "Oskarżony...", Poznań 1981), Jerzego Grzegorzewskiego ("Powolne ciemnienie malowideł", Teatr Studio 1985), Helmuta Kajzara ("Stara kobieta wysiaduje", Warszawa 1978, "Villa dei miseri", Teatr TV 1983), Romana Kordzińskiego (m.in. "Wesele", Poznań 1975), Macieja Prusa (m.in. "Trędowata", Kalisz 1970, "Operetka", Warszawa 1980). Ponadto - zdjęcia z wystawy w Centrum Sztuki Studio, poświęconej "młodym zdolnym 69". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:49:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.