Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ONA, NIKIFOR

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • 32 min

NIKIFOR, właśc. Epifaniusz Drowniak (1895-1968), malarz samouk, pochodzenia łemkowskiego; jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki naiwnej. Tworzył w Krynicy; namalował kilka tysięcy akwarel (na papierze, odwrocie druków urzędowych, tekturze, pudełkach), często opatrywał je napisami zawierającymi błędy lub pozbawionymi znaczenia. Twórczość Nikifora cechuje dekoracyjność i harmonijny koloryt. Malował głównie pejzaże miejskie z architekturą realistyczną lub fantastyczną, a także wnętrza, autoportrety i sceny religijne. Urodził się jako nieślubne dziecko głuchoniemej, biednej kobiety, która była służącą w krynickich pensjonatach. Właściwie nie wiadomo co działo się z nim do roku 1947. Miał utrudniony kontakt ze światem: upośledzenie słuchu i wada wymowy towarzyszyły mu przez całe życie. W ramach akcji "Wisła" Nikifor został wywieziony w okolice Szczecina, skąd jednak szybko powrócił. Ponieważ władze nowosądeckie wydały zakaz meldowania Łemków, mieszkał w Krynicy nielegalnie, u życzliwych ludzi. Dopiero w 1962 roku wydano mu dokumenty na nazwisko Nikifor Krynicki i pozwolono na meldunek. Najstarsze z zachowanych prac pochodzą sprzed 1920 r. Odkryty został w 1930 r. przez ukraińskiego malarza Romana Turyna, który zapoznał z jego twórczością polskich i ukraińskich malarzy kapistów przebywających w Paryżu. Obrazy Nikifora wzbudziły ich zachwyt, docenili ich piękno, zwracając przede wszystkim uwagę na bezbłędne operowanie kolorem. Entuzjastyczne opinie środowiska artystycznego nie zmieniły jednak nieprzychylnego stosunku do jego twórczości - nadal nie znajdował nabywców na swoje prace i zrozumienia dla swej sztuki. Powszechne odkrycie Nikifora nastąpiło dopiero po II wojnie. Twórczość artysty spopularyzowali Ella i Andrzej Banachowie, którzy dzięki publikacjom książkowym, licznym artykułom prasowym oraz wystawom zyskali dla niego międzynarodową sławę. Zmieniła się też jego sytuacja materialna. Zaczął być popularny, a jego obrazki sprzedawały się coraz lepiej. Niestety, wskutek licznych chorób zmarł 10 października 1968 r. we wsi Folusz. Film "Ona, Nikifor" próbuje jeszcze raz ogarnąć fenomen, jakim był Nikifor. Twórcy dotarli do ludzi, którzy dobrze pamiętają malarza. Zapoznają nas z szeregiem anegdot, legend go dotyczących. Rozpoznajemy w nich postaci i sytuacje znane z fabularnego obrazu "Mój Nikifor". Dodatkową atrakcją dokumentu jest powtórne wcielenie się w rolę artysty Krystyny Feldman, która cytuje jego kwestie pochodzące z filmu Krzysztofa Krauzego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:49:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.