Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TECZKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 28 min

Przyjęcie przez Sejm w grudniu 1998 r. ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej stworzyło nową płaszczyznę do dokonania rozliczeń z dziedzictwem PRL. Od kilku lat obywatele mają możliwość nie tylko zapoznać się z materiałami, jakie na ich temat gromadziły organy bezpieczeństwa, lecz również poznać nazwiska oficerów, którzy prowadzili wobec nich działania operacyjne, a przede wszystkim dowiedzieć się, kto, często z najbliższego otoczenia, na nich donosił. Zapoznanie się z zawartością teczek SB często powoduje szok. Ale chęć poznania prawdy jest silniejsza. Andrzej Sokołowski, działacz podziemnej Solidarności ze Świdnika, po otrzymaniu statusu pokrzywdzonego, zwrócił się do IPN z prośbą o udostępnienie mu jego teczki. Zebrane na jego temat materiały sięgają roku 1985, zawierają notatki, sprawozdania, zapisy podsłuchów, zdjęcia itp. Sokołowski czyta je uważnie, analizuje, z pomocą pracownicy IPN rozszyfrowuje znaczenie stosowanych skrótów i terminów. Powoli ze zgromadzonych informacji wyłania się obraz ówczesnej sytuacji politycznej, środowisk opozycjonistów i agentów. Obraz bardzo osobisty, zapełniony niekiedy ludźmi z najbliższego otoczenia. W materiałach zawierających doniesienia na Andrzeja Sokołowskiego najczęściej powtarzają się te złożone przez tajnych współpracowników SB o pseudonimach "Władysław" oraz "Zygmunt". Bohater filmu nabiera przekonania, że to jedna i ta sama osoba. Ma nawet pewne podejrzenia, kto to może być. Chce poznać jego nazwisko, składa w tej sprawie wniosek do IPN. Okazuje się, że to jego bliski, wieloletni przyjaciel, współpracownik z okresu konspiracji. Zaszokowany Sokołowski musi teraz zdecydować, jak odnieść się do tej bolesnej prawdy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:49:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.