Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PTSD 309.81

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 23 min

Tajemniczo brzmiący tytuł oznacza w psychologii jednostkę chorobową odpowiadającą silnej depresji, wywołanej traumatycznymi przeżyciami po śmierci bliskiej osoby. Ci, którzy nadal żyją, czują się na swój sposób winni, że to nie oni odeszli. Próbują o swojej rozpaczy opowiedzieć przed kamerami. Ale trudno wyrazić ból, jaki sprawia taka śmierć, zwłaszcza śmierć tragiczna - morderstwo dokonane z zimną krwią, bestialskie, okrutne, kiedy zbrodniarz czy zbrodniarze pastwią się nad ofiarą, jakby nie wystarczał im fakt pozbawienia jej życia. Szczególnie boli, kiedy w taki sposób giną ludzie młodzi, czasem bardzo młodzi - dzieci, wnuki. Wtedy rozpacz jest podwójna, nie pomagają dobre słowa, środki antydepresyjne i nawet czas nie do końca leczy rany. Bliscy najpierw długo nie chcą przyjąć najgorszej ewentualności: łudzą się nadzieją, liczą na cud, wierzą, że zaginiona osoba się odnajdzie. Kiedy już zostają pozbawieni takich złudzeń, przychodzi rozpacz - głucha, bezmierna, niewyrażalna słowami, przynosząca poczucie odarcia, obnażenia. Pragną ukarania sprawców w imię sprawiedliwości, w nadziei, że to przyniesie ukojenie. Ale żadna kara nie jest współmierna do tego, co przeżyły ofiary, żadna nie przynosi tym, co zostali, tak potrzebnej ulgi. Żywi nie potrafią i nie chcą wybaczyć oprawcom, bo to by znaczyło, że pogodzili się z nieszczęściem, że je zaakceptowali. Często rozmawiają z bliskimi, którzy odeszli, chociaż ci nie mogą już im odpowiedzieć. Pozostałe po nich pamiątki - fotografie, ubrania, zegarki, buty - rodzice, rodzeństwo, dziadkowie traktują jak najcenniejsze relikwie. Tylko tyle im pozostało. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:48:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.