Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SERCE BAŁKAŃSKIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Gatunek:
    Reportaż
  • Barwny, 24 min

Pani Teresa Saurek od ponad trzydziestu lat żyje w Macedonii. Po ukończeniu studiów w Polsce poszła za głosem serca, związała swój los z Miodragiem. Połączyło ich uczucie i wspólna pasja, czyli radio. On przez wiele lat był reżyserem - dziś na emeryturze, ona - nadal aktywna zawodowo, przygotowuje audycje w państwowym radiu. Przez dom państwa Saurków przewinęło się wielu ludzi, zwłaszcza ze świata kultury. Dla Polaków odwiedzających Skopje był on gościnnym azylem. Gospodarze zawsze uważali za swój obowiązek tworzenie pomostów między obydwoma krajami. Dziś, zaniepokojeni sytuacją na Bałkanach, myślą o przeprowadzeniu się do Polski. Wprawdzie nie dotknął ich kataklizm wojny, ale obecne wydarzenia w Macedonii i w sąsiednich państwach, napięcia z Albańczykami, stawiają pod znakiem zapytania bezpieczną, pokojową przyszłość Macedończyków. W 1991 roku w wyniku referendum Macedonia wydzieliła się z Jugosławii. Na terenach utworzonej Republiki żyje jednak kilka innych nacji, w tym stanowiąca trzydzieści procent ogółu obywateli społeczność albańska. Od chwili uzyskania niepodległości zarysował się wyraźny konflikt albańsko-macedoński. Oba narody bardzo wiele dzieli historycznie i kulturowo, a przy tym każdy podkreśla swoją odrębność. Prawosławnym Macedończykom trudno jest porozumieć się w sferze politycznej z islamskimi Albańczykami, którzy domagają się coraz większych praw, m.in. własnych szkół, gazet, radia, telewizji, a przede wszystkim udziału we władzach republiki i uznania ich drugim narodem współtworzącym państwo. Po doświadczeniach Kosowa Macedończycy obawiają się eskalacji roszczeń. Tymczasem ekstermiści islamscy podsycają wzajemne uprzedzenia, doprowadzając nawet do zbrojnych starć. Są miejsca w kraju, gdzie Macedończycy boją się wyjść na balkon, żeby nie zginąć od kuli snajperów. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, coraz trudniej żyje się w "bałkańskim kotle", również w Macedonii, której wcześniej udało się pokojowymi środkami uzyskać suwerenność. Panująca tutaj powszechnie bieda nie ułatwia dialogu. "Świat biedny to świat, w którym rodzi się pokusa, by źródeł tożsamości szukać w odległej historii" - komentuje krwawe konflikty jeden z miejscowych profesorów. Odwołując się do historii trudno na Bałkanach ustalić, które tereny do kogo powinny należeć. Od wieków tutaj wrzało, powstawały i upadały państwa, zmieniano granice, asymilowano i wynaradawiano narody. Kto i gdzie był pierwszy? Państwo Saurkowie niebawem obydwoje znajdą się na emeryturze. Czy zdecydują się jesień swojego życia spędzić tam, gdzie pochłaniało ich aktywne życie, czy też z obawy przed widmem wojny domowej będą szukali bezpiecznego schronienia w Polsce? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:47:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.