Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA MATEMATYKA POLSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 58 min

Kameralna opowieść o dwóch Izraelczykach polskiego pochodzenia: Filipie Rosenau - światowej sławy matematyku i Karolu Beckerze - lewicowym filozofie. Różni ich wiele: pochodzenie społeczne, wychowanie, warunki, w jakich dorastali. Łączy fakt, że obaj wyemigrowali z Polski do Izraela, że tam odnaleźli swoje miejsce na ziemi, lecz mimo to pozostali silnie związani z polską kulturą, są nią głęboko zafascynowani i starają się ją propagować w Izraelu.
Filip wywodzi się z małego miasteczka na Dolnym Śląsku. Jego ojciec był zagorzałym syjonistą, ale też człowiekiem twardo stąpającym po ziemi. Wbrew zaleceniom szkoły, dostrzegającej niezwykłe uzdolnienia Filipa, posłał go do szkoły zawodowej. Rozkochany w matematyce nastolatek postanowił udowodnić ojcu, że ma większe ambicje i możliwości. Już w Izraelu zdobył wyższe wykształcenie i w wieku 33 lat został profesorem uniwersyteckim. To z Polski wyniósł szacunek dla wiedzy i nauki, potrzebę bycia dobrym w tym, co się robi.
Karol dorastał w Warszawie, jego ojciec pracował jako zaopatrzeniowiec w Urzędzie Bezpieczeństwa. Rodzinie dobrze się powodziło. Polityczne zmiany w 1956 r. w ZSRR i w Polsce zmusiły jednak jego rodzinę do emigracji. Karol, lewicujący idealista, po przyjeździe do Izraela zapragnął pracować w kibucu, uważając, że w ten sposób najpełniej zrealizuje swoje komunistyczne ideały. Minęło parę lat, zanim pragnienie studiowania i silnie rozwinięty indywidualizm wzięły górę nad zachwytem dla ciężkiej pracy kolektywnej. Ukończył studia, został wykładowcą filozofii na uniwersytecie w Tel Awiwie, wykłada również filozofię i pedagogikę w seminarium nauczycielskim.
Filip, klasyczny przykład naukowca całkowicie pochłoniętego swoją pracą, obojętnego na zaszczyty i stanowiska, znajduje wytchnienie od matematyki w pisaniu poezji. Wiersze tworzy po polsku, oddając w nich głównie swoje traumatyczne wspomnienia antysemickich prześladowań w dzieciństwie. Ma wielu przyjaciół wśród pisarzy i tłumaczy, swoje wiersze prezentował również podczas pobytu w Polsce, dawał tutaj także wykłady z matematyki.
Dawną ojczyznę, licznych pozostałych tu krewnych i przyjaciół odwiedził również Karol, który robi wiele dla przełamania stereotypów Polaka i Żyda w obu krajach i walczy o to, aby poczucie tożsamości jego rodaków nie miało za podstawę jedynie tragedii holocaustu. Aktywnie działa na rzecz Ruchu Korczakowskiego. Podobnie jak Filip, ojciec dwóch synów, robi wszystko, aby w jego dwóch córkach Polska budziła głównie ciepłe skojarzenia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:47:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.