Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRAWDZIWE PSY. KRZYSIEK I SŁAWEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 36 min

Kiedy w 2002 Jedynka prezentowała serial Krzysztofa Langa "Prawdziwe psy" opowiadający o pracy policjantów z Komendy Stołecznej Policji, komisarz Sławomir Opala i podkomisarz Krzysztof Tkaczyk znaleźli się w gronie bohaterów tego serialu. Obaj byli wówczas wyróżniającymi się funkcjonariuszami Wydziału Zabójstw z ok. 10-letnim stażem. W ciągu kilku miesięcy od zakończenia zdjęć w ich życiu zawodowym i prywatnym zaszły dramatyczne zmiany, obaj znaleźli się na życiowym rozdrożu. Przeświadczony, że zmiany te miały związek z serialem, Krzysztof Lang postanowił wrócić do swoich bohaterów, by dokończyć poświęcony im wątek. Film jest więc swoistym epilogiem tamtego serialu, a zarazem portretem psychologicznym obu oficerów operacyjnych. Pokazuje, jak wielką psychiczną cenę płaci się za uprawianie tego specyficznego zawodu, jeśli chce się go wykonywać rzetelnie.
W 2003 r., kiedy powstawały zdjęcia do tego filmu, Sławek już od roku nie pracował w policji. Podejrzany o postrzelenie swej życiowej partnerki, wówczas będącej w ciąży, mógł odejść dobrowolnie z policji albo narazić się na proces. Wybrał pierwsze rozwiązanie, chociaż później stawiane mu zarzuty nie potwierdziły się. Kobieta przeżyła, urodziła zdrowe dziecko. Ale związek nie przetrwał próby czasu. Od tamtego czasu Sławek poznał już inną partnerkę, z nią również ma dziecko. Swego pierworodnego potomka nie widział jednak już dwa lata, drugiego dziecka - pół roku. Znalazł pracę w agencji detektywistycznej Krzysztofa Rutkowskiego.
Krzysiek naraził się prokuratorowi drobną sprawą i wprawdzie nadal pracuje w komendzie, ale jego przyszłość jest niepewna. Od śmierci ukochanej żony, która zmarła w tydzień po urodzeniu synka, samotnie go wychowuje.
Krzysztof Lang komponuje swój film z poświęconych tym właśnie policjantom fragmentów serialu, ukazuje ich podczas przesłuchań, aresztowań, oględzin miejsc zbrodni. Uzupełnia tamte materiały ich późniejszymi wypowiedziami. Obaj nie kryją goryczy i żalu. Wybrali zawód policjanta z przekonania, pracując tam czuli się potrzebni. Nie liczyli na sukcesy finansowe, bo o te - przynajmniej oficjalną drogą - w policji bardzo trudno. Odnajdowali się w tym zawodzie, był całym ich życiem, ich żywiołem. I choć właściwie żaden z nich policjantem już nie jest, pozostały im dawne nawyki, sposób myślenia, obserwowania ludzi, oceniania sytuacji. Zgodnie twierdzą, że kto był "psem", już nim na zawsze pozostaje. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 01:46:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.