Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PODRÓŻ DO LWOWA W LATA 30-TE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 2 części x ok. 26 min

Tadeusz Matuszkiewicz, ojciec znanego kompozytora Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, był prawnikiem, ale i zapalonym fotografikiem, a z czasem zaczął też pasjonować się filmem. Sprawił sobie kamerę i zaczął utrwalać na taśmie różne uroczystości rodzinne i wydarzenia, które rozgrywały się w rodzinnym Lwowie i jego okolicach. Cudownym zbiegiem okoliczności te unikatowe taśmy ocalały. I oto pewnego dnia przy projektorze zasiedli Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Ziemilski i Jerzy Janicki - trzej lwowiacy - by dzięki filmom odbyć podróż w przeszłość. Każdy z nich we wspomnieniach wyruszył z innego miejsca: pierwszy - z pl. Wilsona 9, drugi - ul. Czarnieckiego 3, trzeci - ul. Łyczakowskiej 84a. Tych adresów nie zapomną nigdy.
Tadeusz Matuszkiewicz zarejestrował na taśmie otwarcie sezonu kolarskiego: przejazd cyklistów ulicami Mickiewicza i Akademicką, potem młodzież zażywającą sportów na basenach miejskich i łodzie na stawie w Gródku Jagiellońskim. Przywiózł też zdjęcia z wakacyjnej podróży do Jaremcza, jednego z wielu uzdrowisk leżących w dolinie Prutu. Nakręcił przebieg uroczystości z okazji dwudziestolecia niepodległości Polski - przemarsz delegacji na Cmentarz Orląt Lwowskich na Łyczakowie i uroczystości w Zadwórzu, zwanych polskimi Termopilami, gdzie odbywała się doroczna pielgrzymka do kurhanu 318 polskich bohaterów, poległych w starciu z konną armią Budionnego podczas wojny polsko-bolszewickiej. Filmowiec-amator dotarł też do Żółkwi, gdzie znajdował się piękny kościół, kryjący w jednej z krypt szczątki hetmana Żółkiewskiego, a potem na winobranie w Zaleszczykach, podczas którego zabawę prowadził Kazimierz Wajda - słynny Szczepcio z lwowskiego radia.
Dawny wygląd ulic, zwyczaje lwowian, ich ubiory, wzruszające sceny, krzepiące zachowania... Wspomnienia byłych mieszkańców miasta dopełniają obrazy, przypominają historię, komentują, wyjaśniają to, o czym dwa pokolenia Polaków nie miały dotąd okazji usłyszeć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:46:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.