Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DROGA DO POLSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 25 min

Ekipa telewizyjna towarzyszy z kamerą 12-osobowej grupie repatriantów, powracających do ojczyzny. Dokumentaliści kręcili zdjęcia w Kazachstanie oraz podczas kilkudniowej podróży pociągiem do Polski, rejestrując różne zdarzenia, pełne nadziei i wiary wypowiedzi bohaterów filmu, którzy właściwie wyruszają w nieznane. Podróż do ojczyzny rozpoczyna się w Krasnokamienku 5 kwietnia 2003 r. Odjeżdżający żegnają się z bliskimi, znajomymi, sąsiadami. Widać wzruszenie na twarzach, łzy, wymieniają uściski, obejmują się, w końcu padają życzenia "szczęśliwej podróży". Kolejna grupa dobija w Pietropawłosku trzy dni później. Repatrianci to ludzie starsi, samotni, wśród nich są tylko dwa małżeństwa. Niemalże u schyłku życia zdecydowali się rozpocząć wszystko od nowa. Tak bardzo pragną wrócić do ojczyzny, do ziemi swoich przodków. Wierzą, że im się uda, że na starość zaznają lepszego życia, znajdą szczęście, spokój. Zdecydowali się sprzedać w Kazachstanie majątek, ziemię, domy. Z całym dobytkiem w jednej walizce rozpoczynają nowe życie. Niektórzy nawet w ogóle nie mówią po polsku, spędzili dzieciństwo i dorosłe życie w Kazachstanie, mieli zakaz mówienia w ojczystym języku. Ale choć porozumiewiają się po rosyjsku, czują się Polakami. Gdy nastąpiły polityczne zmiany, Maria Murawicka poszła do szkoły, by uczyć się polskiego. Miała wówczas 65 lat, wytrwała. Dziś włada swobodnie ojczystym językiem. Zygmunt Radecki również doskonale sobie radzi z mową polską. Największy skarb, jaki zabiera do kraju w niewielkim słoiczku to ziemia z cmentarza, gdzie byli pochowani jego rodzice. Chce zachować pamięć o bliskich. Do Polski jedzie Adela Olszewska. Będzie tęsknić za Kazachstanem, za wsią Donieckoje, gdzie się urodziła, gdzie przepracowała ponad 40 lat. Pragnie jednak wrócić do kraju, skąd pochodzą jej rodzice, którzy zostali wywiezieni do Kazachstanu. 12 kwietnia - przejście graniczne w Brześciu. To już ostatni etap podróży. Bohaterowie filmu znajdą schronienie w Domu Repatrianta "Ojczyzna" w miejscowości Karlino w województwie zachodniopomorskim. Czy spełni się ich sen o Polsce i ziemi ojczystej? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:46:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.