Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEPOTRZEBNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 23 min

Ożenił się jeszcze przed wojskiem. Pewnie wtedy wierzył w lepszą przyszłość, miłość, rodzinne szczęście. Jego życie potoczyło się jednak całkiem inaczej. Małżeństwo szybko się rozpadło, on sam wpadł w nieodpowiednie towarzystwo. Alkohol, zabawy do białego rana - takie lekkie życie wciągało go coraz bardziej. Gdy brakowało pieniędzy, okradał wraz z kolesiami sklepy. Potem wyjechał do Niemiec na zarobek. Wrócił, nie wiedząc, że rozesłano za nim listy gończe. Poszedł do więzienia za dawne grzechy - włamania i rozboje. Gdy 5 lutego 1998 r. Zbigniew Koszut znalazł się wreszcie na wolności, chciał zacząć wszystko od nowa. Nie udało się. Był bez pieniędzy, nie miał nawet na chleb. Wcześniej obiecywali zasiłek dla bezrobotnych, ale od pierwszego stycznia wyszła nowa ustawa. Chodził od zakładu do zakładu, pukał do wszystkich drzwi, szukając pracy, wszędzie odprawiano go z kwitkiem. Zwracał się o pomoc do opieki społecznej, do urzędów, do gazet - na próżno. Postanowił poszukać szczęścia w Warszawie. Naiwnie myślał, że może w stolicy ktoś zainteresuje się jego losem. Mieszkał na dworcu z bezdomnymi. Gdy został brutalnie wyrzucony z Ministerstwa Pracy, zrozumiał, że już nie ma dla niego ratunku. 18 marca 1998 r. na znak protestu przeciwko tragicznej sytuacji bezrobotnych, Zbigniew Koszut oblał się rozpuszczalnikiem przed Sejmem i podpalił. Próba samospalenia nie powiodła się, był wściekły, że go odratowano. Chciał umrzeć, mieć już wszystko za sobą. Narratorem tej smutnej historii jest sam Zbigniew Koszut, który z perspektywy czasu inaczej patrzy na tamte wydarzenia. Z jego opowieści wyłania się postać człowieka zmęczonego, steranego życiem, który w końcu odnalazł jednak swoje miejsce. Poorana bruzdami twarz świadczy o dramatycznych przeżyciach, które wycisnęły na jego psychice piętno smutku. Ale teraz Zbigniew Koszut jest innym człowiekiem, dziś nie zdecydowałby się na samobójczy krok. Ceni życie bardziej niż cokolwiek. Znalazł wreszcie dorywczą pracę, jest związany z kobietą, która daje mu szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Autorzy filmu wykorzystali materiały archiwalne TVP. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:45:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.