Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NASZYJNIK Z ŁEZ ŚW. BARBARY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • 25'

Jarosław Kamieński i Andrzej Pankiewicz kręcili swój film 4 grudnia 2002 roku w dniu św. Barbary - patronki górniczego stanu. Zadedykowali go wszystkim górnikom zlikwidowanego Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego oraz ich rodzinom. Wprawdzie starsi górnicy w galowych mundurach, z odznaczeniami przypiętymi do piersi, pragnąc podtrzymać dawną tradycję spotkali się na piwnej biesiadzie, lecz w Wałbrzychu dawne obchody górniczego święta już tylko wspomina się z nostalgią, wzruszeniem, żalem i goryczą. Likwidacja kopalń pozbawiła pracy tysiące ludzi. Górnicze żony, które niegdyś zajmowały się domem i dziećmi, teraz usiłują jakoś zarobić na utrzymanie. Wraz z mężczyznami drążą bieda - szyby. Do tego niebezpiecznego zajęcia i byłych górników, i ich żony doprowadziły nieudane próby stworzenia własnych firm i bezskuteczne poszukiwania jakiejkolwiek pracy. Za wszelka cenę pragną zachować godność, lecz z każdego ich zdania bije rozpacz i rozczarowanie nową rzeczywistością. Z determinacją znoszą swój pozbawiony nadziei los, nie kryją jednak gniewu: decyzja o zamknięciu kopalń nie tylko skazała tysiące rodzin na wegetację, lecz sprawiła też, że rejon Wałbrzycha umiera. Realizatorzy filmu przeplatają obrazy górników śpiewających przy piwie ze wspomnieniami jednej z górniczych żon o dawnych, radosnych i bardzo uroczystych obchodach Barbórki, a także opowieściami kobiet i mężczyzn wydobywających węgiel z bieda-szybów o ich nieudanych próbach odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Tak zbudowany dokument porusza do głębi i nasuwa pytanie, czy cena, jaką ludzie płacą za transformację naszego kraju, nie jest za wysoka?
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:45:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.