Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIENNIK EGIPSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Gatunek:
    Film turystyczno-krajoznawczy

Zapis podróży po Egipcie, do miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów, ale także do urokliwych zakątków pomijanych w czasie pośpiesznego zwiedzania, a oddających charakter i klimat tego kraju. Piotr Parandowski, ceniony archeolog, autor wielu filmów i publikacji z tej dziedziny, zaprasza na wyprawę do miejsc, które dobrze zna i darzy sentymentem. Film jest niejako podsumowaniem jego trzydziestoletnich doświadczeń w Egipcie, pokazuje ten kraj w sposób odbiegający od banalnych przewodników turystycznych i standardowych programów podróżniczych. Przekonuje, że najlepiej jest zwiedzać zabytki przeszłości i miejsca współczesne zgodnie z własną wrażliwością, a nie tylko utartymi szlakami. Prosty i oszczędny komentarz, a jednocześnie głęboki i bogaty w skojarzenia oraz osobiste refleksje o sztuce i architekturze egipskiej, jest niewątpliwym walorem "Dziennika...". Wiele miejsca zajmują w nim relacje z najnowszych odkryć polskich archeologów od Sudanu, przez Górny Egipt, Kair, Fajum, po Aleksandrię.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

1

  • Część
  • 23'

Wyprawę rozpoczynamy w Sudanie, gdzie nie ma zorganizowanej turystyki i gdzie można doświadczyć przygody podobnej do o wiele trudniejszych, dziewiętnastowiecznych podróży po Afryce. Stąd wyruszamy do Asuanu, według topografii starożytnej na Elefantynę, której ruiny leżą na skałach pierwszej katarakty Nilu. Oglądamy imponujące malowidła na ścianach świątyni w Abydos, wielkie, obrosłe legendą posągi Amenhotepa, przypominające kamienne upiory kolosy Memnona, aleję sfinksów w Luksorze oraz świątynie grobowe Mentuhotepa, Totmesa III i Hatszepsut w malowniczej kotlinie Deir el-Bahari. Widzimy gwarną i barwną egipską ulicę targową, spokojne życie w wioskach w delcie Nilu oraz obchody lokalnych świąt, m.in. procesję z udziałem połowy mieszkańców Luksoru ku czci szejka z XII wieku, Al-Hadżadża, którego meczet stoi do dzisiaj w murach świątyni Amona-Re. Odwiedzamy także dom największego egipskiego architekta, Hassana Fathy`ego, położony nieopodal kairskiej cytadeli.

2

  • Część
  • 23'

Druga część "Dziennika egipskiego" jest głównie zapisem podróży do miejsc związanych z początkami chrześcijaństwa w tym kraju. Przedstawia stanowiska i efekty prac polskich archeologów i konserwatorów, m.in. w Fajum i Wadi el-Natrun. Z Kairu, po obejrzeniu starego miasta, wyruszamy do Fajum, sławnej oazy na pustyni Libijskiej, głównego spichlerza Egiptu, niegdyś także Cesarstwa Rzymskiego. Na skraju oazy w miejscowości Naqlun polska misja archeologiczna bada eremy zajmowane od VI do XI wieku przez pobożnych pustelników oraz usytuowany w ich centrum koptyjski klasztor. W ruinach starego klasztoru odkryto liczącą kilkaset grobów nekropolię. Do najcenniejszych znalezionych tam przedmiotów należą fragmenty greckich, koptyjskich i arabskich papirusów oraz pochodząca z XI wieku Ewangelia według św. Jana. Po zachodniej stronie delty Nilu, w połowie drogi między Aleksandrią a Kairem, znajdują się cztery czynne koptyjskie zespoły klasztorne, których historia sięga pierwszej połowy IV wieku. W założonej przez św. Makarego osadzie monastycznej nie ma arcydzieł, to kłóciłoby się z regułą ascezy, jest natomiast różnorodność stylów i tradycji wynikająca m.in. z tego, że częstą praktyką było zapraszanie artystów z różnych krajów, m.in. z Egiptu i Syrii. Prace renowacyjne w jednym z kościołów, w kościele Matki Boskiej, prowadzi polsko-holenderski zespół konserwatorów. Malowidła z VIII i XIII wieku przedstawiają sceny odnoszące się do Ewangelii, legend i historii Kościoła. Podróż po Egipcie z Piotrem Parandowskim kończymy w Marina el-Alamejn, w miejscowości położonej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, około sto kilometrów na zachód od Aleksandrii. Znajdują się tam ruiny antycznego miasta grecko-rzymskiego - teren polskich wykopalisk. Nieopodal, 60 lat temu alianci stoczyli krwawą bitwę z Niemcami. Tu archeologia starożytna splata się z tą, która przynależy do naszej epoki.

2024.06.06 01:45:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.