JESTEM DROGĄ. DZIENNIK Z PIELGRZYMKI
- Serial dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2003
- Barwny, 6 odcinków x ok. 23 min
Serial jest relacją dzień po dniu z 22. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej do Częstochowy. Jest swoistym dziennikiem pielgrzymki opatrzonym osobistym komentarzem i refleksjami jednej z setek pątników, studentki Uniwersytetu Warszawskiego, Joanny Borysiuk. Opowiada o trudach dziewięciu dni marszu w słońcu i deszczu, o wzruszeniu towarzyszącym wejściu na Jasną Górę, o obolałych nogach, poświęceniu i wyrzeczeniach pielgrzymów oraz o motywacji, która skłania ich do odbycia tej drogi, często po raz kolejny w życiu.
[www.tvp.com.pl]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Realizacja
- Scenariusz
- Pomysł filmu
- Zdjęcia
- Dźwięk
- Montaż
- Kierownictwo produkcji
- WspółpracaWojciech WrzoskowiczDariusz NagórskiMartyna KupczykMarcin Zakrzewski
- Producentnie występuje w napisach
- Produkcjadla Programu 2 TVP
1
- Odcinek serialu
- 24'
Poznajemy członków grupy "Białej", prowadzonej przez księdza misjonarza, Roberta Berdychowskiego, duszpasterza akademickiego z Kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Obserwujemy jak z trudami codziennego marszu radzą sobie młodzież studencka, ludzie w sile wieku, starsi, dzieci oraz żołnierze - polscy, niemieccy i słowaccy. Słuchamy ich osobistych zwierzeń, intencji i nadziei, z którymi idą do Jasnogórskiej Pani. Każdy odcinek odsłania inny aspekt pielgrzymki, obok spraw duchowych i religijnych, pokazuje stronę logistyczną - jak organizatorzy rozwiązuję kwestię odpowiedzialności za pątników. Poznajemy pracę służb zabezpieczających sprawny przebieg wielokilometrowego marszu - m.in. służby medycznej, porządkowej, drogowej, informacyjnej, ekologicznej. Widzimi, jak mieszkańcy wsi i miasteczek znajdujących się na trasie pielgrzymki przyjmują pątników, jak dzielą się z nimi, tym czym mogą - jedzeniem i miejscem do spania. Pielgrzymka wyrusza spod Kolumny Zygmunta na placu Zamkowym w strugach ulewnego deszczu, jakby Niebo już od pierwszych chwil chciało sprawdzić determinację pątników. Po siedmiu kilometrach marszu, pierwszy postój, okazja by zmienić przemoczone skarpetki i posilić się. Ksiądz przewodnik Robert Berdychowski przypomina słowa Chrystusa: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem". Zachęca do zastanowienia się nad dosłownym i przenośnym sensem tej nauki.
2
- Odcinek serialu
- 23'
"Ja jestem drogą..." - ksiądz Robert i studenci z duszpasterstwa akademickiego zapraszają do współuczestniczenia w pielgrzymce na Jasną Górę. Szczególnym momentem drugiego dnia pielgrzymki jest zwyczaj zawierania ślubów u ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Najczęściej na taki ślub decydują się pary, które poznały się na pielgrzymce, bądź ludzie, którzy wielokrotnie szli pieszo do Częstochowy i nie wyobrażają sobie, by ich ślub mógł wyglądać inaczej. Tym razem w ten sposób połączą się dwie pary: harcerze Ania i Kuba oraz Kamila i Guy - Polka i rodowity Francuz. Ceremonia jest bardzo uroczysta, odbywa się w obecności około pięciu tysięcy pątników. Panny młode tradycyjnie w białych sukniach, panowie w garniturach. Ich tajemnicą pozostaje, jak zdołali tak starannie zadbać o wygląd w bardzo surowych, polowych warunkach. Po uroczystości młodzi małżonkowie udają się na obiad z rodzinami, a ojcowie franciszkanie, tradycyjnie częstują pielgrzymów posiłkiem. Kotły z zupą, kompotem, zsiadłym mlekiem oraz kosze pieczywa i warzyw przygotowują także mieszkańcy wsi i miasteczek przez które wiedzie trasa pielgrzymki.
3
- Odcinek serialu
- 23'
Kolejny dzień pielgrzymki, zmęczenie coraz silniej daje znać o sobie. Najbardziej cierpią nogi. Puchną kolana, doskwierają otarcia, odparzenia i bąble na stopach. Siostry i bracia ze służby medycznej mają pełne ręce roboty. Opatrują rany, masują nadwyrężone mięśnie, stawy i naderwane ścięgna, przekłuwają bąble. Emerytowana lekarz anestezjolog już po raz czwarty uczestniczy w pielgrzymce niosąc posługę w służbie medycznej. Wyznaje, że jedynie motywacja religijna jest wystarczająco silna, by mogła skłonić ją do takiej pracy. Lekarze wolontariusze i studenci medycyny poza służbą w polowych punktach medycznych są normalnymi uczestnikami pielgrzymki. Jak wszyscy, idą niosąc własne i powierzone im przez innych intencje. Lekarze przynoszą ulgę w cierpieniu, z którym każdy pielgrzym, podobnie jak z coraz większym zmęczeniem, musi poradzić sobie sam. Śpiew pomaga iść. Hasło 22. Akademickiej Pielgrzymki brzmi: "Poznać Chrystusa". Fizyczny trud, wyrzeczenia i niewygody, jak przekonuje Joanna, oczyszczają duszę. Ułatwiają zbliżenie się do Prawdy.
4
- Odcinek serialu
- 23'
W dzienniku z pielgrzymki opowieść o kapłanach, przewodnikach poszczególnych grup - księżach i kapelanach grup wojskowych niosących duchową posługę pątnikom. Poznajemy ich motywacje pielgrzymowania na Jasną Górę i wspomnienia związane z odbyciem tej drogi po raz pierwszy. Duchowni mówią o tym, jak starają się pomóc wiernym zbliżyć się do Boga i ludzi. Opowiadają o modlitwach i kontemplacji, ale także o radości, tańcach i zabawach, które są również istotnym elementem pielgrzymowania. Wspólne śpiewy i pląsy integrują pątników, czasem do zabawy uda się też wciągnąć spotkanych po drodze mieszkańców wiosek i miasteczek. Śmiech i radość sprzyjają otwieraniu się na drugiego człowieka, pomagają tworzyć wspólnotę. Na trasie pielgrzymki, na rozdrożu w polu stoi wysoki krzyż. Postawili go przyjaciele misjonarza, który zginął w Indonezji. Tradycją stało się już przynoszenie przez pątników kamieni pod ten krzyż. Usypywany w ten sposób kopiec jest wyrazem żywej pamięci o zmarłym misjonarzu.
5
- Odcinek serialu
- 23'
W dzienniku Joanny z ubiegłorocznej pielgrzymki na Jasną Górę opowieść o pielgrzymujących żołnierzach. Aby żołnierz mógł wziąć udział w pielgrzymce musi wyróżniać się zdyscyplinowaniem, wzorową postawą, a poza tym udowodnić, że jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Kapelani dodają jeszcze, że jego intencje muszą być czyste. Drogi do Częstochowy nie może bowiem traktować jako okazji do opuszczenia koszar, czy znalezienia żony. Ochotników jest wielu, toteż selekcja jest dość ostra, tylko nieliczni otrzymuja przywilej udziału w pielgrzymce. Poznajemy motywacje i intencje żołnierzy z różnych jednostek. Wśród żołnierzy-pątników jest wojsko słowackie i niemieckie. Słowacy od siedmiu lat uczestniczą w polskiej pielgrzymce i czują się już jak u siebie. Niemcy idą po raz pierwszy, trudno jest im zrozumieć niektóre zasady obowiązujące na pielgrzymce, np. zakaz palenia papierosów. Zdaniem pozostałych pątników, żołnierze mają komfortowe warunki zakwaterowania. Gdy docierają na nocleg czekają już na nich kotły z gorącym posiłkiem, mają rozstawione namioty, a nawet ciepłą wodę do mycia i prania. W warunkach pielgrzymkowych to prawdziwy luksus.
6
- Odcinek serialu
- 23'
Ostatni fragment dziennika 22. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej do Częstochowy jest opowieścią o grupie "Białej", do której należy narratorka serialu, Joanna. Jest też zapisem wzruszeń i przeżyć towarzyszących wejściu na Jasną Górę. Najmłodszym pątnikiem w grupie "Białej" jest Ania. Ania ma sześć lat, już po raz czwarty razem z rodzicami wyrusza do Częstochowy. Dziewczynka ma uszkodzony kręgosłup i całkowicie sparaliżowane kończyny dolne, porusza się wyłącznie na wózku. Lekarze nie dają szans na poprawę zdrowia, rodzice nie tracą jednak nadziei i z prośbą o zdrowie dziecka podejmują trudy pielgrzymowania. Nowożeńcy Ania i Kuba w strojach ślubnych wchodzą do sanktuarium. Przytuleni do siebie w ciszy i skupieniu klęczą przed obliczem Czarnej Madonny. Dziesiątego dnia pielgrzymi docierają do celu swej drogi. Nikt wówczas nie myśli o zmęczeniu i obolałych nogach. Po trudach zmagania się z własnymi słabościami towarzyszy im radość i wzruszenie. Czym właściwie była pielgrzymka? "Jeszcze nie wiem - wyznaje Joanna - znaczenie pielgrzymki odkrywa się dopiero po powrocie do domu, do swoich zwykłych zajęć".