Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA Z TYSKIEJ BUTELKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 26 min

Podczas niedawnego remontu w Browarach Książęcych w Tychach robotnicy odnaleźli włożony w butelkę po piwie list. Była to właściwie lista nazwisk cieśli i murarzy pracujących przy rozbudowie zakładów w 1927 roku i pozdrowienia dla następnych pokoleń kontynuujących rozpoczęte przez nich dzieło. Wydarzenie to jest pretekstem do przedstawienia wielowiekowej historii browarów, ale przede wszystkim sylwetek jego budowniczych. We wspomnieniach rodzin dawnych majstrów rysują się dzieje browaru wpisane w losy Śląska. Browar w Tychach powstał w 1629 roku. Na kilka lat przed jubileuszem trzechsetlecia istnienia przedsiębiorstwa, ówczesny właściciel, książę pszczyński Jan Henryk XI, przeprowadził konserwację i rozbudowę zakładu. Zatrudnił do tej pracy okoliczną ludność, najlepszych miejscowych fachowców, murarzy i cieśli. Nazwiska dwudziestu czterech z nich widnieją na odnalezionej liście. Dokument ten sprawił, że bezimienni dotąd budowniczowie browaru zostali zidentyfikowani. Miejscowe media podjęły temat i rozpoczęły poszukiwania współcześnie żyjących rodzin ówczesnych majstrów. Ludzie ci dzielą się relacjami przekazanymi niegdyś przez seniorów rodu. Opowiadają m.in. jak pracowało się u księcia pszczyńskiego, jakie więzi łączyły zaangażowanych w rozbudowę zakładu fachowców oraz jak przebiegały uroczystości jubileuszu trzechsetlecia założenia browaru, obchodzone hucznie w 1929 roku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:45:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.