Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKI WIĘZIEŃ SYJONU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • 28 min

26 listopada władze bezpieczeństwa PRL aresztowały Arie Lernera, polskiego pracownika Ambasady Izraela w Warszawie, pełniącego funkcję konsula. Była to prowokacja. Lerner jednak przesiedział rok w więzieniu na Rakowieckiej, oskarżony o szpiegostwo na rzecz "imperializmu amerykańsko-francuskiego". W filmie opowiada o tych dramtycznych wydarzeniach, swoim późniejszym życiu w Izraelu i powrocie do Polski, gdzie po latach na nowo znalazł miejsce dla siebie. W listopadzie 1952 roku w czeskiej Pradze trwał proces Slanskiego - sekretarza KC Komunistycznej Partii Czechosłowacji, oskarżonego o szpiegostwo na rzecz "międzynarodowego imperializmu". W Polsce także starano się udowodnić, że istniał "syjonistyczno-imperialistyczny" spisek. Potrzebne były na to dowody. Zgodnie z koncepcją władz bezpieczeństwa miał ich dostarczyć Arie Lerner. Przebywał wtedy w sanatorium. W "Trybunie Ludu" ukazał się znamienny artykuł. Lekarz właśnie pokazał mu gazetę, kiedy zjawiło się dwóch mężczyzn. Przyjechali po Lernera. Zabrali go do Warszawy. W więzieniu na Rakowieckiej siedział w jednej celi z księdzem Władysławem Stefańskim. Z tej celi był ciągle wywoływany. Przesłuchiwano go w nieskończoność. Nie ugiął się jednak i nie obciążył nikogo. Za taką postawę został uhonorowany członkostwem w izraelskiej organizacji "Więźniowie Syjonu". Przyjęto go do jej rosyskiej sekcji, okazało się bowiem, że jest jedynym byłym więźniem z Polski. Do jego wyjścia z więzienia przyczyniła się śmierć Stalina. Podczas pierwszej rozprawy skazano Lernera na rok, podczas drugiej prokurator odstąpił od oskarżenia. Po wyjściu na wolność, wyjechał do Izraela. Zaproponowano mu tam pracę w dyplomacji, lecz po niedawnych doświadczeniach wolał z niej nie skorzystać. Zresztą jeszcze na Rakowieckiej obiecywał sobie, że jeśli wyjdzie na wolność, będzie pracował przy budowie nowego miasta. Pojechał więc tam, gdzie je budowano, na pustynię. W Izraelu spotkał swoich prześladowców, którzy przesłuchiwali go z całą bezwględnością. W Izraelu odnalazł go ks. Stefański, co Lerner uznał za cud, bo myślał, że przyjaciel nie żyje. Po 1990 roku wrócił do Polski. W filmie opowiada o swoich przejściach, w bardzo interesujący sposób przedstawiając tło i kulisy tej dziwnej sprawy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:44:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.