ALBUM KAZIMIERSKI
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2001
- Barwny, 55 min
Poetycka opowieść o Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, perle polskiej architektury urbanistycznej, opowiedziana przez jego mieszkańców, historyków - Tadeusza Pałkę i Tadeusza Michalaka. O historii miasta, zabytkach, malowniczym położeniu, pięknej przyrodzie oraz żyjących tam ludziach. Refleksje rodowitych kazimierzan, uzupełnione eksponatami miejscowych muzeów i malarskimi zdjęciami tworzą pierwszą, kompleksową monografię filmową tego chętnie odwiedzanego przez turystów zakątka Polski.
Przez setki lat istnienia Kazimierza otoczenie rynku i najważniejsze budowle niewiele się zmieniły. Panowie Pałka i Michalak pokazują charakterystyczne dla osady miejsca, spacerując od jednego do drugiego, tak jak to zwykli czynić przybywający tu goście. Oś miasta wyznacza górująca nad nim baszta, ruiny zamku, kościół farny, dalej biegnie ona przez Rynek, a zamyka ją klasztor. W Rynku zwracają uwagę swoją urodą dwie, rzeźbione kamienice ufundowane przez braci Przybyłów, miejscowych kupców. W XVII wieku miasto kwitło, rozwojowi sprzyjało korzystne położenie na szlaku handlowym z południa na północ Europy. Kres świetności nastąpił wraz z potopem szwedzkim. Żołnierze Karola Gustawa doszczętnie złupili i spalili Kazimierz. Zmienne koleje losu Rzeczpospolitej odcisnęły swoje piętno na nadwiślańskiej osadzie. Żyjący tu Polacy i Żydzi popadali w coraz większą biedę. W drugiej połowie XIX wieku Kazimierz stracił prawa miejskie. Jednak jego niezniszczalnym bogactwem było malownicze położenie, co dostrzegli malarze i coraz licznie, tam przybywali. Od 1923 roku odbywały się w mieście i okolicy warsztaty malarskie. Artyści znajdowali tu nieznane w innych miejscach barwy, niezwykłą architekturę, urzekające nastroje i swojską polsko-żydowską społeczność. Druga wojna światowa przyniosła śmierć ponad połowie mieszkańców Kazimierza. Ślady minionej i najnowszej historii pozostały do dzisiaj na kamieniach, w sercach i pamięci kazimierzan.
Obecnie miasto tętni życiem, w sezonie wakacyjno-letnim jest mekką dla turystów. Odbywają się tam liczne imprezy artystyczne, przybywają uliczni śpiewacy i muzykanci. Nadal jednak kryje w sobie wiele tajemnic, interesujących i nie znanych szerzej miejsc, na które zwracają uwagę Tadeusz Pałka i Tadeusz Michalak. Film nie jest wykładem historycznym, ale osobistą impresją popartą latami wnikliwych studiów różnorodnych dokumentów i archiwaliów dotyczących Kazimierza. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Asystent reżyseraMiłka Szczepkowska
- Scenariusz
- Komentarz
- Lektor
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Asystent operatora kamery
- Scenografia
- Kostiumy
- Opracowanie muzyczne
- Dźwięk
- Montaż
- Konsultacjahistoryczna
- Kierownictwo produkcji
- Produkcjadla TVP 2
- Współfinansowanie