Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ABY NIE BYŁO GORZEJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 24 min

W 1985 r. Tadeusz Pałka zrealizował w osiedlu robotniczym Tatary w Lublinie dokument "Mieszkanie w bloku". Mieszkańcy Tatar opowiadali o swojej dzielnicy - ponurej, brzydkiej, cieszącej się złą sławą miejsca niebezpiecznego, rządzonego przez bandy chuliganów. Narzekali, że w wielu blokach funkcjonują meliny pijackie, że po zmroku strach wyjść. Ale najbardziej doskwierała im ciasnota w maleńkich mieszkankach, w których gnieździło się często po kilka pokoleń: dziadkowie, dzieci, wnuki, a nawet prawnuki. Bywało, że w dwóch-trzech pokojach mieszkało po 15 osób. 17 lat później, w 2002 r., Tadeusz Pałka znów odwiedził z kamerą to samo osiedle. Niewiele tam się zmieniło. Ponure blokowisko nie nabrało urody, ani nie stało się bezpieczniejsze, a jego mieszkańcom w kapitalizmie nie żyje się lepiej. Dziś ich głównym zmartwieniem jest brak pracy. W wielu rodzinach jedyny dochód stanowi skromna renta czy emerytura, z której musi wyżyć cztery, pięć i więcej osób. Ludzie kupują "na zeszyt", żyją w ciągłym strachu o jutro i pogrążają się we frustracji i rozpaczy. Starsi już nawet nie próbują walczyć, proszą tylko los, "aby nie było gorzej". Młodsi przeciwstawiają się beznadziei i brakowi perspektyw na swój sposób, często schodząc na złą drogę, kradnąc, dokonując rozbojów. Tylko bardzo nielicznym udało się zrealizować dawne marzenia o ciekawej, dobrze płatnej pracy, ciekawym życiu. Młody człowiek, wielbiciel motocykli, założył sklep z motocyklami i częściami do nich. Robi, to co lubi, jest zadowolony, żyje w dostatku. Paradoksalnie, jego wypowiedź brzmi niemal nienaturalnie w morzu skarg, narzekań i bezradności. Dlaczego tylko jemu się udało? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.06.06 01:44:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.