Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY MICHOTEK

w GWIAZDY TAMTYCH LAT

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny

Jerzemu Michotkowi los zgotował rozmaite przygody, niewiarygodne i dramatyczne. Lwowiak z urodzenia, serca i duszy, zaraz po maturze znalazł się poza kręgiem polarnym. Z syberyjskich gułagów i wojennej wojaczki powrócił o kulach. Ale nieprzeparta wiara w powrót do zdrowia pozwalała mu żyć z optymizmem. W filmie Jana Łomnickiego "Dom" gra żołnierza poruszającego się o kulach. W jednym z odcinków pokazana jest prawdziwa scena z jego życia. "Nastąpiło tam, to znaczy w filmie, jedno zakłamanie. Nie złamałem kuli o piec, ale go kulą rozwaliłem, bo szwedzka była". Filmowa scena kończy się łamaniem kuli o piec, ale zanim bohater powrócił do zdrowia, minęło w prawdziwym życiu czternaście długich lat morderczej pracy, walki z samym sobą, żmudnej rehabilitacji i nadludzkiego wysiłku. Jerzy Michotek opowiada w filmie o swoim życiu, wspomina bolesne lata łagru i słoneczne dni w ukochanym Lwowie. "Laliśmy się. Jeszcze jak! Ale jak już żeśmy się dobrze nalali, to szliśmy do barku na piwko i już w zgodzie gadaliśmy. Raz po polsku, raz po ukraińsku, raz po niemiecku, jak komu wygodniej było i rozchodziliśmy się w zgodzie, jak wszystkie chłopaki na całym świecie". Aktor, poeta, kompozytor, piosenkarz opowiada o współczesnych spotkaniach we Lwowie, o postrzeganiu dzisiejszych wydarzeń. I śpiewa. Znane, lubiane, ciepłe i serdeczne piosenki.
Jerzy Michotek zmarł 17 lipca 1995 roku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.