Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZEMU NIE MA TANCERKI?

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 30 min

"Chodzę i pytam, gdzie jest moja szubienica?" To jeden z najbardziej znanych wersów poezji Rafała Wojaczka, "poety wyklętego". Piotr Kuncewicz napisał o nim: "(...) jego legenda jest bodaj najbardziej szokująca i demoniczna. Właściwie samouk (...) bardzo zdolny i przystojny, a na dodatek od początku cieszący się literackim powodzeniem. Chuligan i lump, zdeklarowany alkoholik, awanturnik popadający w konflikty z prawem, pacjent szpitala psychiatrycznego, a równocześnie błyskotliwy talent i osobowość mistyczna, pogrążona w rozpatrywaniu mroków świata i nieuchronności śmierci". Urodził się w prowincjonalnym, śląskim Mikołowie w 1945 roku. Zadebiutował w pierwszym numerze "Poezji" z 1965 roku i natychmiast zdobył uznanie wielu poetów i krytyków, m.in. Tymoteusza Karpowicza, choć oczywiście nie wszystkich - np. Stanisław Barańczak nie wyrażał się o debiutancie pochlebnie. W czasie swego krótkiego życia wydał dwa tomy wierszy: w 1969 roku "Sezon", nawiązujący do słynnego "Sezonu w piekle" Rimbauda oraz w 1970 zbiór "Inna bajka". Pośmiertnie ukazały się "Nie skończona krucjata" (1972) i "Którego nie było" (1972) oraz "Utwory zebrane"(1976), opracowane przez Bogusława Kierca, ze wstępem Tymoteusza Karpowicza. Poezja Wojaczka szokuje brutalnością obrazowania, dosadnością słownictwa, poraża obsesyjnymi rozważaniami o brzydocie, seksie i śmierci. Żaden z polskich turpistów nie poszedł tak daleko jak on. Jednocześnie utwory Wojaczka są doskonale dopracowane pod względem warsztatowym. Poezja i życie Wojaczka były ze sobą nierozerwalnie związane, w jego wierszach, w prozie i listach bez trudu odnaleźć można elementy powikłanej biografii. Wojaczek od wczesnej młodości nie wiedział, czy chce żyć, czy nie. Wielokrotnie podejmował próby samobójcze. Jego tragiczna śmierć 11 maja 1971 spowodowana była przedawkowaniem środków nasennych. Akcja filmu rozgrywa się pomiędzy rodzinnym Mikołowem a Wrocławiem, w miejscach bliskich poecie, m.in. w jego opuszczonym od lat, zniszczonym, choć pełnym dziwnego uroku domu. Atutem filmu są interesujące wypowiedzi krytyków literackich: Jacka Łukasiewicza, Stanisława Beresia i Bogusława Kierca, dynamiczny montaż i przede wszystkim wiersze Rafała Wojaczka, z muzyką Mariusza Matuszewskiego i Dariusza Wasilewskiego, śpiewane przez Krzysztofa Żylińskiego, Dariusza Waliszewskiego i Dorotę Pruszkowską. Ponadto poezję brata interpretuje Andrzej Wojaczek. Istotnym dopełnienim obrazu są dwie tańczące kobiety, symbolizujące dwie strony kobiecości, tak fascynującej Wojaczka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:44:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.