Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAPŁAN Z SUCHEDNIOWA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 49 min

Filmowy portret i droga kapłańska księdza infułata Józefa Wójcika, obecnie proboszcza parafii w Suchedniowie, który z wielkim heroizmem przeciwstawiał się działaniom socjalistycznych władz zmierzających do wyeliminowania Boga i religii z życia Polaków. Najbardziej bohaterskim i spektakularnym wyczynem księdza Wójcika było odebranie w 1972 roku zarekwirowanej przez władze PRL kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Okoliczności tego zdarzenia, relacjonowane przez księdza Józefa i osoby znające sprawę, przypominają fabułę sensacyjnego filmu. Kapłan oprowadza nas po miejscach związanych z uwolnieniem obrazu, co stwarza wrażenie swoistej "wizji lokalnej" dokonywanej po 30 latach od tamtego pamiętnego wydarzenia. Uzupełnieniem wspomnień naocznych świadków są materiały archiwalne oraz dokumenty Urzędu Bezpieczeństwa i Episkopatu Polski. Józef Wójcik urodził się w 1934 roku w wiosce nieopodal Opoczna. W 1958 przyjął święcenia kapłańskie i jeszcze w tym samym roku odbył swoją pierwszą kare więzienia za wypowiadanie się w niedzielnym kazaniu przeciwko usuwaniu krzyży ze szkół. Później jeszcze wielokrotnie był zatrzymywany przez Służby Bezpieczeństwa i wielokrotnie orzekano przeciwko niemu karę pozbawienia wolności. W 1963 roku na własną prośbę został skierowany do Wierzbicy, do parafii, która wypowiedziała posłuszeństwo Kurii Biskupiej, by zorganizować życie religijne dla części mieszkańców opowiadaących się po stronie Kurii. Dla ówczesnych władz konflikt między zbuntowanym proboszczem, a hierarchią kościelną był spektakularnym przykładem kryzysu wewnątrz Kościoła, dlatego duchowny cieszył się poparciem państwa. Tymczasem ksiądz Wójcik, odprawiający w prowizorycznej kaplicy nabożeństwa dla prawowiernych parafian, po raz kolejny został osadzony w więzieniu, tym razem za "organizowanie nielegalnych zgromadzeń". Losy kapłana z Suchedniowa, jego męstwo i prześladowania jakim był poddawany są jednocześnie zapisem dziejów polskiego Kościoła w czasach PRL-u. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2004
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-II Nagroda w kategorii: film dokumentalny
    za "ukazanie postaci odważnego kapłana ks. infułata Józefa Wójcika, który za przeciwstawianie się komunistycznemu reżimowi był wielokrotnie więziony. On jest tym bohaterem, który uwolnił Obraz Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej, uwięziony przez władze komunistyczne na Jasnej Górze"
2024.03.01 01:34:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.