Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYCIE RAZ JESZCZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 22 min

"Jak się ludzie kochają, to ścierpią najgorsze katusze, które życie zadaje" - komentują ostatnie lata swego życia bohaterowie filmu, Agnieszka i Piotr Ługowscy. Mieszkają wśród ruin pozostałych po niewielkiej wiosce Pilce na Dolnym Śląsku. Nie mają prądu, wodę noszą ze studni, a najbliższy telefon oddalony jest o dwa kilometry. Na wyposażenie ich domu składają się rzeczy, które porzucili wyprowadzający się stąd powodzianie. Agnieszka, Robert i ich czteromiesięczna córka są jedyną rodziną, jaka pozostała we wsi. Ludzie nazywają ich "Robinsonami", oni mówią o sobie "ostatni Pilczanie". Kiedy w 1997 roku powódź niemal doszczętnie zmiotła Pilce z powierzchni ziemi, mieszkańców przesiedlono do pobliskiego Kamieńca Ząbkowickiego. Rodzice Agnieszki otrzymali mieszkanie komunalne, ale nie przyjęli do siebie córki z rodziną. Młodzi wprowadzili się do opuszczonego domu rodziców. Z rzeczy pozostawionych przez Pilczan skompletowali najpotrzebniejsze sprzęty domowe. Domy w sąsiedztwie były mocno zniszczone, z czasem za sprawą ludzi rozsypały się w ruinę. Dla mieszkańców okolicznych wiosek opuszczone domostwa stały się źródłem darmowych materiałów budowlanych. Zabierali wszystko, co mogli wykorzystać w swoim obejściu, m.in. okna, drzwi, dachy, a nawet cegłę ze ścian. Agnieszka i Robert, choć mają tak niewiele, kilkakrotnie byli okradani. Jeszcze do niedawna bali się zostawiać domu bez opieki, bo w dosłownym znaczeniu mogli zostać bez dachu nad głową. Pomimo tak trudnych warunków i obaw o bezpieczeństwo Agnieszka i Robert będą wracać wspomnieniami do Pilc. "Czas tu spędzony traktuję jako jedną wielką lekcję życia, lekcję przetrwania" - zamyśla się ojciec rodziny, opuszczając wioskę. W końcu i dla nich znalazło się mieszkanie w Kamieńcu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:43:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.