Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEWCZYNKA W CZERWONYM PŁASZCZYKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 44 min

"Jestem polską Żydówką mieszkającą w Niemczech" - tak mówi o sobie Roma Ligocka. Od 1965 roku przebywa w Monachium, lecz nie straciła kontaktu z ojczyzną. Dawna studentka malarstwa i scenografii w krakowskiej ASP przygotowywała między innymi kostiumy do sztuk Mrożka i filmów Zanussiego. W Polsce również wystawiała swoje obrazy. Gdy na ekrany kin weszła "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku Ligocka rozpoznała siebie. Powróciły mroczne chwile z życia w getcie. Przypomniała sobie strach, upokorzenie i śmierć bliskich. Po rozmowie z reżyserem postanowiła opisać swoją historię, kiedy to po ucieczce z getta próbowała wspólnie z matką znaleźć schronienie. Życie wówczas zawdzięczała nieznajomej kobiecie, która wzruszyła się, widząc pod drzwiami dziewczynkę ubraną w czerwony płaszczyk. Ligocka opisywała swoje powojenne losy. Przywoływała wspólne zabawy z przyjacielem Ryszardem Horowitzem i kuzynem Romanem Polańskim. Ligocka była pierwszą aktorką słynnego wiele lat później reżysera podczas młodzieńczych zabaw. Później weszła w świat krakowskiej cyganerii artystycznej. W swojej opowieści nie pomijała również strachów, fascynacji i obsesji, oraz wieloletnich zmagań z dręczącą ją depresją. Książka "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" okazała się wielkim sukcesem na Zachodzie. W ciągu kilku miesięcy w samych tylko Niemczech sprzedano 80 tysięcy egzemplarzy. Prawa do wydania książki zakupiło 18 wydawnictw na całym świecie. Wkrótce można się będzie również spodziewać ekranizacji. Z opowieści Ligockiej poznajemy też jej ulubione miejsca: krakowski Kazimierz, mieszkanie pisarki w Monachium. Poznawanie jej twórczości pomaga w zrozumieniu życia kobiety, która przeżyła holocaust. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:43:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.