Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GUS VAN SANT. BUNTOWNIK OKIEŁZNANY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 42 min

Należy z pewnością do najlepszych współczesnych reżyserów filmowych. Aktorzy, którzy z nim pracowali (Mat Damon, Minnie Driver), nazywają go wręcz "geniuszem". Gus van Sant, jeden z czołowych przedstawicieli amerykańskiego kina niezależnego, jeśli nawet tak o sobie myśli, w żaden sposób nie daje tego odczuć. Nie ma w nim nic z hollywoodzkiej gwiazdy: jest naturalny, bezpośredni, uprzejmy, sprawia nawet wrażenie trochę nieśmiałego. Na planie lubi improwizację, dużo rozmawia z aktorami, chętnie im pomaga, ale jednocześnie konsekwentnie dąży do osiągnięcia założonego celu. Od początku wiedział, że zostanie reżyserem. Syn dyrektora dużej korporacji z Louisville, studiował w Rhode Island School of Design. W czasie studiów nakręcił zaledwie trzy krótkie filmiki: "Mały Johnny", "Płomienna mucha" i dyplomowy "Późny początek dnia", ale - jak wspomina jego dawny nauczyciel, Marian Marzyński, jeden z wykładowców tej uczelni - widać było, że stale się rozwija, jest pomysłowy i nowatorski. Gus Van Sant zaczynał karierę w show biznesie jako producent filmów reklamowych. Jego debiutancki obraz fabularny to "Alicja w Hollywood" z 1985 r. Nakręcona w tym samym roku "Mala Noche" została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem Los Angeles Critics Award. Na kolejny sukces reżyser czekał 4 lata. "Drugstore Cowboy" z 1989 r., przejmujący obraz świata narkomanów, zadziwił zarówno krytyków, jak i widzów. Spodobał się również dramat "Moje prywatne Idaho" (1991), komedia "I kowbojki mogą marzyć" z 1994 r. nakręcona na podstawie ulubionej książki van Santa z lat młodości, a także ostra satyra na telewizję "Za wszelką cenę" z popisową rolą Nicole Kidman. Ale największy triumf odniósł jego "Buntownik bez powodu" z 1997 r.nominowany do Oscara aż w dziewięciu kategoriach (w tym także za reżyserię) i ostatecznie uhonorowany dwiema statuetkami - za scenariusz i drugoplanową rolę męską. To właśnie na planie tego filmu spotkał się z polską ekipą, która chciała nakręcić o nim dokument i pozwolił im spędzić tam kilka dni, obserwować go podczas pracy, wędrować z nim po jego ulubionych miejscach w Nowym Jorku.Oprócz filmów fabularnych Gus Van Sant realizuje teledyski i krótkometrażówki, gra na gitarze, pisze scenariusze, książki oraz teksty piosenek dla własnej grupy rockowej Kill All Blondes. O swojej pracy reżysera mówi: "Zawsze chciałem robić filmy, które nie muszą na siebie zarabiać". Tak się jednak szczęśliwie składa, że zarabiają miliony dolarów, zgarniając przy tym liczne nagrody.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:33:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.