Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOWA HUTA. LATA GLORII, LATA SMUTKU...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 28 min

Pierwszy z dziewięciu filmów zrealizowanych w cyklu TĘDY PRZESZŁA HISTORIA przez dziewięć stacji telewizyjnych z różnych krajów Europy, a prezentujących miejsca związane z szeroko rozumianą, najnowszą historią poszczególnych państw. W cyklu tym zobaczymy m.in. opowieść Finów o Nokii, Duńczyków o Legolandzie, Włochów o Genui i naszą, polską produkcję o Nowej Hucie. Nowa Huta powstała jako sztandarowa inwestycja polskiego socjalizmu, w jej budowę zaangażowano ogromne środki finansowe i ogromny potencjał ludzki. Decyzja o powołaniu do życia tego przemysłowego giganta zapadła w pierwszych latach po wojnie. Dla zniszczonego w osiemdziesięciu procentach kraju realizacja projektu była nielada wyzwaniem gospodarczym, ale przede wszystkim miała wymiar polityczny i ideologiczny. Nic więc dziwnego, że Hutę opiewano w licznych pieśniach i wierszach, a propaganda lansowała hasło "Cały naród buduje Nową Hutę". W atmosferze wojennej histerii, podsycanej doniesieniami o zagrożeniach ze strony zachodniego imperializmu i niebezpieczeństwie konfliktu nuklearnego, przekonywano naród o konieczności budowy silnego przemysłu metalurgicznego. Plany zakładu wykonano w ZSRR, radziecki specjalista podjął decyzję o jego lokalizacji - zupełnie chybioną z punktu widzenia ekonomii. Wybrał szczere pole we wsi Mogilno tuż koło Krakowa, by huta mogła funkcjonować trzeba było dowozić rudę żelaza z ZSRR, węgiel z kopalni na Śląsku, a kadrę inżynierską z różnych zakątków Polski. Budowie olbrzymiej huty towarzyszyło wznoszenie od podstaw miasta dla rzeszy przyszłych robotników werbowanych w całym kraju. Między robotniczą Nową Hutą a katolicko-narodowym Krakowem tworzyły się silne antagonizmy. Nowa Huta, w kontekście systemu społeczno-politycznego w jakim powstała, stanowi swego rodzaju "magiczne wrota do epoki socrealizmu". Wspomnienia budowniczych, osobiste i szczere relacje ludzi współtworzących mit tego miejsca, świadków zmiennych kolei losów zakładu, przywołują klimat minionych dni. Uzupełniają je bogate materiały archiwalne oraz opinie ekspertów - architektów i historyków. Opowieść o Hucie jest mocno osadzona w realiach politycznych ówczesnej Europy i świata, jest też okazją do pokazania przemian społecznych jakie dokonały się w latach 50. i 60. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:43:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.