Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LICHEŃSKIE PROROCTWO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 38 min

Licheń był biedną wioską zagubioną wśród lasów, piasków i mokradeł, a jednak od dziesięcioleci otaczała go aura swego rodzaju cudowności. W tradycji objawień maryjnych istniało proroctwo z 1850 roku, w którym Matka Boska mówiła, że kiedyś na tym miejscu zostanie zbudowany duży kościół. W latach wojny doszło tam do dramatycznych wydarzeń. W sierpniu 1940 roku Niemcy aresztowali i wywieźli do Dachau proboszcza Jana Przydacza, zajęli kościół i plebanię i urządzili tam obóz dla młodzieży Hitler Jugend. W świątyni umieszczono sypialnię, chłopcy jednak nie chcieli tam spać twierdząc, że nocą pojawia się jakaś biała postać. Zirytowana wychowawczyni zebrała ich pod krucyfiksem i do odlanej z brązu postaci Jezusa oddała osiemnaście strzałów oświadczając, że jeśli Bóg istnieje, niech do niej strzeli. Cztery godziny później zginęła od kuli. We wrześniu 1965 roku licheńską parafię objął ks. Eugeniusz Makulski ze zgromadzenia ojców marianów. Był przekonany o wyjątkowości tego miejsca. By wynagrodzić Chrystusowi okupacyjne świętokradztwo, zbudował Golgotę i drogę Męki Pańskiej. Wyremontował i rozbudował zniszczony kościół, za co zresztą władze go karały. Przede wszystkim jednak nie dawało mu spokoju proroctwo. Przeczytał o nim wszystko i w zapomnianym miejscu, pośród ogromnej biedy, zaczął organizować ludzi, by proroctwo wypełnić. Całymi latami zbierał ofiary i tylko z nich, dzięki coraz liczniej przybywającym do Lichenia pielgrzymom, doprowadził do powstania na obszarze 95. hektarów sanktuarium maryjnego z dwoma kościołami, domami pielgrzyma, kuchniami, salami konferencyjnymi, studniami głębinowymi, elektrownią i oczyszczalnią ścieków. Zwłaszcza nowa świątynia, której budowa ruszyła w 1994 roku, uderza ogromem i pięknem. Jest jednym z największych obiektów sakralnych na świecie, powstała według niezwykle skomplikowanego projektu, gwarantującego jej nie tylko urodę, ale też funkcjonalność oraz zapewniającego wygodę pielgrzymom, których teraz przybywa do Lichenia ponad milion rocznie.
Autorzy dokumentu przypominają cudowną przeszłość Lichenia, przedstawiają historię powstania sanktuarium i kreślą filmowy portret ojca Makulskiego, próbując dociec, w jaki sposób dobroduszny, prosty ksiądz zdołał w zapadłej wiosce dokonać czegoś tak wielkiego. Oprócz głównego bohatera, w filmie - uhonorowanym w 2002 roku II nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie - o wydarzeniach w Licheniu opowiadają: arch. Barbara Bielecka, dyr. Andrzej Iwanicki z BUDIMEX-u, ks. Wiktor Gumienny - przełożony Domu Zakonnego Księży Marianów w Licheniu, Cecylia Niewczas - ciotka ks. Makulskiego oraz mieszkańcy wsi. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2002
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
    piękną formę filmu , za wnikliwe ukazanie wspaniałego świadectwa wiary ks.Eugeniusza Makulskiego i próbę przybliżenia tajemnicy proroctwa licheńskiego
2024.06.06 01:42:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.