Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘKNO, PIETYZM, PAMIĘĆ

  • Cykl dokumentalny

PIĘKNO USYNOWIONE. KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. WOJCIECHA I STANISŁAWA Z CMOLASU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • 23'

Film przedstawia historię i dzień dzisiejszy kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha i Stanisława z Cmolasu. Pierwszą świątynię wybudowano tam 1660 roku. W tej chwili pozostało po niej jedynie puste miejsce. Pierwszy murowany kościół powstał tam w dopiero w 1961 roku i stanął w miejsce kościółka starego i drewnianego. Z inicjatywy miejscowego proboszcza, K. Szkaradka (Cmolas to jedna z najstarszych parafii na obszarze dawnej Puszczy Sandomierskiej) uratowano niszczejący drewniany budynek. Przy udziale władz diecezjalnych oraz lokalnych władz samorządowych i urzędu konserwatorskiego przeniesiono zabytek do Poręb Dymarskich. Przy tej okazji odkryto XVII-wieczne malowidła ścienne w prezbiterium i nawie. Dokument Rafała Kalinowskiego bardzo szczegółowo przedstawia elementy architektoniczne tego budynku sakralnego.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PIĘKNO WYTRWAŁE. KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA W LIPNICY MUROWANEJ

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2001

W Lipnicy Murowanej, w malowniczym krajobrazie Pogórza Bocheńskiego, znajdują się trzy świątynie. Jedną z nich jest drewniany kościółek cmentarny pod wezwaniem św. Leonarda. Według tradycji wzniesiono go w 1203 roku, a dzisiejszy kształt nadano mu prawdopodobnie w wieku XV. Jest to typowy średniowieczny kościółek drewniany o konstrukcji zrębowej, dominującej na naszych ziemiach, obfitujących w ten rodzaj budulca. W 1997 roku świątynia została poważnie zniszczona podczas pamiętnej powodzi. Z inicjatywy władz konserwatorskich i przy znacznym udziale mieszkańców Lipnicy, kościółek odrestaurowano. Rozebrano go na części i osuszono. Prace te bezpośrednio nadzorował dr Karczmarczyk z Politechniki Krakowskiej. Kościółek, jeden z naszych najcenniejszych zabytków, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PIĘKNO WYGASŁE. KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA W OLSZÓWCE, PERŁA GORCÓW

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2001

W kolejnym odcinku cyklu autor opowiada historię ulubionego kościółka księdza Karola Wojtyły. Jeszcze nim został biskupem, a i w latach późniejszych, schodził z górskich szlaków, by w tej świątyni odprawić mszę. Drewniany kościółek - przez wtajemniczonych nazywany "perłą Gorców" - już jednak nie istnieje. Pozostała po nim posadzka z płytą wejściową do krypty, kryjącej zapewne czyjeś szczątki. Pozostał też murek, a za nim krzyż i cmentarzyk.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PIĘKNO OSIEROCONE. HISTORIA KOŚCIÓŁKA Z PIENIŃSKICH SROMOWIEC NIŻNYCH

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2001

To bardzo piękna okolica, zwłaszcza jesienią, kiedy z gwałtownym nurtem Dunajca pędzi się wielokolorowym kanionem rzeki. U początku słynnego spływu, nieopodal dunajcowego brzegu, u stóp Trzech Koron, w Sromowcach Niżnych wznosi się nie tak wiekowy, lecz wysłużony, drewniany kościółek św. Katarzyny. Niestety, parafianie odwrócili się od swojej pełnej uroku świątynki. Nie chcieli kłopotów i wydatków związanych z utrzymywaniem zabytkowej budowli. Nie myśleli o pięknie, pamięci i pietyzmie. Woleli postawić nowy kościół, murowany. Co jednak stanie się ze starym? Autor cyklu przedstawia historię kościółka, próbuje dokładnie zbadać przyczyny odrzucenia go przez wiernych i poznać jego przyszły los. Sprawa jest kontrowersyjna, budzi emocje i wiąże się bezpośrednio i najnowszymi dziejami bohaterki następnego odcinka - świątynki w znajdującej się nieopodal Jesiennej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PIĘKNO WEWNĘTRZNE. KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM IMIENIA MARYI W JASIENNEJ, W POLSCE, CZYLI NIGDZIE

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2001

W Polsce, niepodal Jeziora Rożnowskiego, przy bocznej prawie nieuczęszczanej drodze, leży Jasienna. Bardzo trudno ją znaleźć, bo nie pomogą w tym ani drogowskazy, ani tablica z nazwą miejscowości. Ta jakby skryta przed światem wioska lokowana była w 1572 roku, ale jej drewniany kościółek wybudowano dopiero w 1925 roku z inicjatywy proboszcza Zygmunta Jakusa, według projektu Józefa Piątkowskiego. Kościółek pod wezwaniem Imienia Maryi z punktu widzenia polskiego prawa jest zabytkiem, przez biurokratyczne niedopatrzenie nie został jednak wpisany do rejestru budowli zabytkowych, co umożliwiło próbę manipulowania prawem. Parafianie chcieli się pozbyć kłopotliwego zabytku. Podjęli próbę "zamiany" światynki na nową. Tak się jednak złożyło, że w grudniu 1999 roku przejeżdżał przez Jasienną Marian Kornecki z Krakowa, wielki miłośnik drewnianych kościółków. Zaintrygowany tym, co dzieje się z budowlą, zrobił zdjęcia, a potem wszczął alarm. Dzięki temu kościółek istnieje, choć rozebrany na części. Nie wiadomo, jaki będzie jego dalszy los. Mieszkańcy pragną przekazać go do skansenu w Maniowych, utworzonego w trakcie budowy zbiornika czorsztyńskiego. Tego samego jednak chcą też mieszkańcy Sromowców Niżnych, którzy - jak to było pokazane w poprzednim odcinku cyklu - wznieśli już nowy kościół i teraz usiłują pozbyć się swojej drewnanej świątynki pod wezwaniem św. Katarzyny. Trwa spór. Ma on podłoże personalno-kompetencyjne. To smutne, że w kraju tak dramatycznie doświadczanym przez historię, nie liczy się ani piękno, ani pamięć. Troska o to, co mimo wszystko ocalało z przeszłości, dla wielu ludzi wymaga zbyt dużo wysiłku i zbyt wiele kosztuje.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PIĘKNO ODRODZONE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001

Kościółek przeniesiony z Jawornika do wsi Krzesławice k. Nowej Huty.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:42:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.