Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CUD

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 23 min

8 czerwca 1983 roku Kazimierz Domański z podwrocławskiej Oławy zobaczył na działce Matkę Boską, która powiedziała mu, że nadała temu miejscu moc uzdrawiania. Wieść o objawieniu rozeszła się lotem błyskawicy. Na teren ogródków zaczęli przybywać pielgrzymi. W 1986 roku, kiedy tłum na działkach stale ogromniał, Episkopat Polski wydał orzeczenie, że z dochodzeń przeprowadzonych przez właściwe władze kościelne wynika, iż nie ma podstaw do traktowania rzekomych objawień jako zjawisk nadprzyrodzonych. Biskupi jednocześnie zwrócili się do duchowieństwa i wiernych, by zaprzestali gromadzenia się w Oławie. Ludzie jednak zjeżdżali się tam nadal. Przybywało niespodziewanie uzdrowionych i nawróconych, którzy - jak Marian Obodziński - byli tam świadkami cudów, co sprawiło, że uwierzyli w Boga. Pielgrzymi żarliwie modlili się, by na działkach powstała kaplica i o nawrócenie prześladowców świętego miejsca. W 1996 roku w Oławie stało już Sanktuarium Matki Bożej Królowej Wszechświata Bożego Pokoju. Kazimierz Domański wzniósł je wykorzystując zezwolenie na budowę budynku mieszkalnego i zabudowań gospodarczych. Zaprojektowano je tak, że wszystkie - jak dowodzi architekt miejski Andrzej Solski - mieszczą się w obrysie fundamentów kościoła. Początkowo więc nic nie wzbudzało podejrzeń. Kiedy budowniczowie zakończyli dzieło, postawili władze administracyjne i kościelne przed faktem dokonanym. Wrocławska Kuria Arcybiskupia zwróciła się do wiernych z listem, w którym stwierdzono, że każda budowla sakralna czy kościelna musi być wznoszona zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i państwowego i tylko biskup diecezjalny jest upoważniony do wystąpienia o zezwolenie na budowę takiej budowli. Kazimierz Domański zatem złamał prawo, a także publikuje pseudotreści religijne, nie mające nic wspólnego z prawowiernym nauczaniem Kościoła, co podważa prawdziwość jego wiary. W Oławie niczego to jednak nie zmieniło. W 1997 roku zjawił się tam ks. Kazimierz Barzycki. Spostrzegł, że w sanktuarium nie ma kapłana. Został. Był tam świadkiem dwóch cudów, co utwierdziło go w słuszności decyzji. Kuria wrocławska natomiast nałożyła na niego kanoniczną karę suspensy, pozbawiając prawa sprawowania sakramentów w Kościele katolickim. Wkrótce władze kościelne jednak okazały mu miłosierdzie i dały dach nad głową w domu księży emerytów, kiedy nie miał gdzie się podziać po odejściu z Oławy. Porzucił zaś samozwańcze sanktuarium, ponieważ zaczął podejrzewać, że Domański i otaczający go ludzie są oszustami.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:42:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.