Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

COŚ PIĘKNEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 31 min

Ciepły, ujmujący swą urodą obraz rodziny Paschalskich, warszawskich przemysłowców, nakreślony fragmentami oryginalnego filmu zrealizowanego amatorską kamerą w latach 1924-26, uzupełniony współczesnymi komentarzami i wspomnieniami dwojga ostatnich, urodzonych przed wojną, członków familii. Jedyna z żyjących bohaterek archiwalnego materiału, Hala Najder z domu Paschalska, w towarzystwie szwagra i siostrzeńca odwiedza miejsca związane z dzieciństwem i historią rodu. Na ulicy Żytniej, wśród nowoczesnych, kolorowych kamienic próbują odnaleźć miejsce, w którym niegdyś stała ich fabryka. Odwiedzają należące dawniej do rodziny wille w Konstancinie i cmentarz na Powązkach. Konfrontują to, co zapamiętali, z zapisem czarno-białej taśmy i współczesnym wizerunkiem tych miejsc. Z zaciekawieniem i wzruszeniem, bez cienia żalu czy goryczy, odbywają swoją sentymentalną podróż. W tle losów rodziny i fabryki rysuje się obraz Warszawy z pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Zakłady Przemysłowo-Handlowe Władysława Paschalskiego powstały w 1919 roku, kiedy to właściciel przeniósł z Wiednia do niepodległej ojczyzny swoją fabrykę. Stworzył w stolicy nowoczesną, prężnie rozwijającą się firmę, która z powodzeniem konkurowała z podobnymi zakładami np. w Niemczech. Nowatorskie rozwiązania technologiczne i precyzja wykonania pozwalały na produkcję wysokiej klasy maszyn i części zamiennych m.in. dla przemysłu tytoniowego i maszyn do testowania amunicji. Po nagłej śmierci Władysława w 1927 roku prowadzenie zakładów przejął inż. Mieczysław Górski, brat żony Paschalskiego. Wspierał także wdowę w wychowywaniu dzieci - Izy i Hali. Z myślą o dziewczynkach powstała w Konstancinie piękna willa, nazwana od ich imion "Izyhali". Zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych ówczesnych architektów budynek stoi do dziś, podobnie jak pobliska willa "Muszka", należąca niegdyś do Paschalskich. Rezydencje nie są już własnością rodziny, ale z obydwoma Hala wiąże wiele pięknych wspomnień z dzieciństwa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:41:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.